Artykuł sponsorowany

Kiedy gra staje się chorobą. Leczenie uzależnienia od hazardu w Fundacji na Temat

Kiedy gra staje się chorobą. Leczenie uzależnienia od hazardu w Fundacji na Temat

Uzależnienie od hazardu jest poważną chorobą. Nie istnieje jeden jej rodzaj, może dotknąć ludzi, którzy grają w pokera, ruletkę, na automatach, skreślają numery w totolotka, dzwonienie pod numery audiotele itd. Uzależnienia od hazardu zaczynają się zupełnie niewinnie, traktujemy je jako rozrywkę. Taki sposób spędzania wolnego jest najkrótszą drogą do uzależnienia. Dowiedz się, jak wygląda leczenie uzależnienia od hazardu w Fundacji na Temat.

Co to jest uzależnienie od hazardu?

Termin hazard wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr”, który oznacza grę w kości. Z angielskiego słowo to określa ryzyko, a z francuskiego przypadek, łut szczęścia. Uzależnienie od hazardu zawsze rozpoczyna się niewinnie – od jednej próby. Pierwszy SMS, pierwsze skreślone numery w totolotku, pierwsza gra na automatach. Z każdym kolejnym przeradza się w niepohamowany ciąg. Hazard staje się problemem, w momencie, w którym osoba uzależniona przestaje traktować go jako rozrywkę, a zaczyna odczuwać nieodpartą chęć dalszej gry, zwiększa stawki i przegrywa coraz większe pieniądze.

Mechanizmy, które rządzą uzależnieniem od hazardu są podobne do alkoholizmu. Motywacją osoby będącej w nałogu jest praktyczna potrzeba poprawienia sytuacji materialnej i zdobycia pieniędzy. Może się też wiązać z chęcią podwyższenia poziomu adrenaliny. Osoba uzależniona od hazardu myśli, że może przestać grać, ale jej całe życie zaczyna być skoncentrowane wokół gry. Ignoruje uwagi otoczenia o szkodliwości  jego działań i o tym, że jest chora.

Leczenie uzależnienia od hazardu w Fundacji na Temat

Uzależnienie od hazardu jest typem uzależnienia behawioralnego, które leczone jest za pomocą terapii. Ma ona na celu zmianę niezdrowego zachowania hazardowego, która koncentruje się na nowym myśleniu o tym problemie. Podstawą efektywnego leczenia jest chęć i gotowość pacjenta do wyjścia z tego nałogu i podjęcia środków zaradczych. Wiąże się z uświadomieniem przez pacjenta o  chorobie, która go dotknęła oraz bezsilności wobec jej objawów.

Leczenie uzależnienia od hazardu polega przede wszystkim na szukaniu przez nas jako specjalistów podłoża, które popycha uzależnionego do gry oraz pomocy w wyjściu z tej sytuacji. Pacjent poznaje neurologiczne oraz psychologiczne podłoże problemu, dzięki czemu może pracować nad zmianą swojego myślenia.

- opowiada specjalista z Fundacji na Temat.

Leczenie może wykorzystywać różne metody – zarówno indywidualne, jak i grupowe. Częstym elementem terapii jest też pomoc w układaniu planu spłaty długów zaciągniętych w trakcie choroby.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz