Artykuł sponsorowany

Kastracja a sterylizacja w Przychodni Weterynaryjnej Zwierzaki – czym różnią się te zabiegi?

Kastracja a sterylizacja w Przychodni Weterynaryjnej Zwierzaki – czym różnią się te zabiegi?

Kastracja i sterylizacja to podstawowe zabiegi chirurgiczne przeprowadzane w Przychodni Weterynaryjnej Zwierzaki mające na celu pozbawienie zwierzęcia zdolności do rozmnażania się. Pomimo że obie procedury medyczne mają cechy wspólne, są całkowicie odmienne jakościowo. Sprawdźmy, jakie są między nimi różnice, i na który zabieg lepiej się zdecydować.

Przychodnia Weterynaryjna Zwierzaki – zalety kastracji 

Kastracja to odpowiedź na wiele problemów, z którymi mierzą się właściciele psów. W wielu przypadkach zabieg eliminuje lub wycisza agresywne zachowania na tle seksualnym oraz pozwala lepiej kontrolować naturalne popędy psa. Sterylizacja i kastracja to zabiegi wykonywane w znieczuleniu ogólnym, które mogą być przeprowadzane zarówno na samcach, jak i samicach po osiągnięciu 7-12 miesiąca życia (w przypadku suk dopiero po pierwszej cieczce). Mniejsze rasy wcześniej osiągają dojrzałość płciową, przez co mogą być kastrowane wcześniej niż “olbrzymy”. Ostateczna decyzja należy jednak do lekarza. Przyjęło się sądzić, że samice są sterylizowane, zaś samce – kastrowane. To duży błąd. Jeżeli chcesz mieć sto procent pewności, że Twój pies lub kot nie będzie zdolny do rozmnażania, zdecyduj się na kastrację. W tym przypadku korzyści nie kończą się na pozbawieniu zwierzęcia zdolności rozrodczych. Jak wskazuje lekarz z Przychodni Weterynaryjnej Zwierzaki, kastracja hamuje produkcję hormonów odpowiedzialnych za cykl płciowych i zachowania związane z rozrodem. Co więcej, eliminuje ryzyko wystąpienia wielu chorób układu rozrodczego, takich jak przerost i guzy prostaty, nowotwór jąder, zapalenie macicy czy guzy gruczołu mlekowego.

A może sterylizacja?

W odróżnieniu od kastracji zabieg sterylizacji zapobiega jedynie możliwości rozrodu. Oznacza to, że organizm zwierzęcia wciąż produkuje hormony, zaś ryzyko wystąpienia chorób układu rozrodczego wcale nie jest zmniejszone. Weterynarz z Przychodni Zwierzaki zauważa przy tym, że sterylizacja nigdy nie daje pełnej gwarancji braku zapłodnienia. U samic wciąż może występować ruja, która w niektórych przypadkach nawet przybiera na sile i wiąże się z większym dyskomfortem. W przypadku samców lekarz dokonuje podwiązania lub przecięcia nasieniowodów bez ich usuwania. U samicy procedura przebiega analogicznie, tyle że z jajowodami. Przez dwa tygodnie po zdjęciu szwów zwierzę powinno podejmować umiarkowaną aktywność fizyczną, niewskazane są też długie spacery.
Idąc za radą doświadczonego medyka z Przychodni Weterynaryjnej Zwierzaki, o wiele lepszym rozwiązaniem jest wykonanie kastracji. Pamiętaj, że działasz wówczas dla dobra swojego zwierzęcia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz