Artykuł sponsorowany

Kancelaria Adwokacka Janusz Bury i Aleksandra Bury: Zachowek - czym jest oraz kiedy i komu przysługuje?

Kancelaria Adwokacka Janusz Bury i Aleksandra Bury: Zachowek - czym jest oraz kiedy i komu przysługuje?

W Polsce, w przypadku śmierci dziedziczenie następuje poprzez ostatnią wolę zmarłego, wymienioną w pozostawionym przez niego testamencie, bądź też na drodze dziedziczenia ustawowego. W obliczu pominięcia w testamencie, spadkobiercy mają prawo dochodzić zachowku. O tym, czym jest, kiedy i komu się należy oraz jak go dochodzić dowiemy się od pracownika Kancelarii Adwokackiej Janusz Bury i Aleksandra Bury.

Czym jest zachowek?

Zachowek to świadczenie, które ma na celu ochronę interesów najbliższych członków rodziny zmarłego, którzy zostali pominięci w testamencie lub nie otrzymali swojego należnego udziału w spadku. W polskim prawie cywilnym, zachowek uregulowany jest w Kodeksie cywilnym, w księdze piątej dotyczącej spadków. Istota tej instytucji polega na tym, że osoba uprawniona do zachowku może żądać od spadkobiercy uzupełnienia swojego udziału w spadku do wysokości określonej przez przepisy prawa.

Komu i kiedy przysługuje zachowek?

Zachowek przysługuje najbliższym członkom rodziny zmarłego, czyli jego małżonkowi oraz dzieciom. W przypadku gdy dzieci zmarłego nie żyją, ich miejsce zajmują wnuki. Jeśli zmarły nie pozostawił żadnych dzieci ani wnuków, uprawnieni do zachowku mogą być także jego rodzice. Warto dodać, że uprawnienie do zachowku nie jest związane z tym, czy osoba uprawniona była faktycznie utrzymywana przez zmarłego przed jego śmiercią.

Zachowek przysługuje tylko wtedy, gdy osoba uprawniona nie została uwzględniona w testamencie lub otrzymała w nim mniej, niż przysługuje jej na podstawie przepisów prawa. W przypadku gdy zmarły nie pozostawił testamentu, zachowek przysługuje tym osobom, które zostały pominięte przy dziale spadku według ustawy.

Dochodzenie zachowku

W celu dochodzenia swojego prawa do zachowku, osoba uprawniona powinna zgłosić swoje roszczenie do spadkobiercy. W praktyce, dochodzenie tego prawa często wiąże się z koniecznością udowodnienia swojego uprawnienia oraz ustalenia wartości majątku zmarłego. Warto wiedzieć, że roszczenie o zachowek przedawnia się po trzech latach od dnia, w którym osoba uprawniona dowiedziała się o swoim uprawnieniu i o osobie zobowiązanej do uzupełnienia zachowku.

W procesie dochodzenia zachowku kluczowe znaczenie ma współpraca z adwokatem, takim jak w Kancelarii Adwokackiej Janusz Bury i Aleksandra Bury, który pomoże uprawnionemu przygotować odpowiednie dokumenty oraz udzieli wsparcia na każdym etapie postępowania sądowego. Adwokat będzie również reprezentował interesy klienta przed sądem i dążył do jak najlepszego rozwiązania sprawy. Warto skorzystać z usług profesjonalisty, aby mieć pewność, że dochodzenie zachowku przebiegnie sprawnie i zakończy się sukcesem.

Opracowanie:
Tomaszów Lubelski, Lwowska 54
tel. 604 864 273
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz