Artykuł sponsorowany

Jakie standardy powinny spełniać rury stalowe?

Jakie standardy powinny spełniać rury stalowe?

Rury stalowe są jednym z typów materiałów budowlanych i konstrukcyjnych, który podlega normalizacji.  Zachowanie standardów oznacza, że wykorzystane w realizacji projektu czy w budowie maszyny i elementy będą odpowiednio wytrzymałe oraz nie doprowadzą do niebezpiecznej i kosztownej awarii. Charakterystyki rur stalowych ułatwiają też wybór modelu odpowiedniego do potrzeb konstrukcji.

Znaczenie standaryzacji rur stalowych

Rozmaitość rur stalowych, jakie oferują producenci, nie oznacza, że nie są one uporządkowane normami. Jak w przypadku większości materiałów konstrukcyjnych i budowlanych, zachowanie określonych parametrów jest warunkiem stabilności i bezpieczeństwa wykonanych z nich konstrukcji. W przypadku rur odpowiednia grubość ścianek decyduje o wytrzymałości przy transporcie medium pod ciśnieniem, a średnica – o prędkości przepływu cieczy czy gazu. Wszystkie projekty techniczne powstają w oparciu o precyzyjne wyliczenia. Dlatego tak ważne jest zachowanie standardów, dzięki którym nie trzeba za każdym razem mierzyć i przeliczać wytrzymałości rur. Każdy z modeli, jaki oferuje Stalmat – producent rur stalowych, jest opatrzony tzw. charakterystyką. Obejmuje ona wszystkie wymagane standardy, począwszy od gatunku stali po wymiary zewnętrzne i wewnętrzne oraz dopuszczalne tolerancje. Dzięki stosowaniu uniwersalnych wymogów normy każda taka rura może być wykorzystana na palcu budowy w Polsce, Europie i na świecie.

Charakterystyka rur, czyli najważniejsze standardy

Produkcja standardowych rur stalowych jest realizowana w oparciu o normy opracowywane przez różne światowe instytuty i organizacje. Znajomość tych norm oraz umiejętność przeliczania pozwalają na dostosowanie produktów wytwarzanych poza Europą do tutejszych standardów. Są to:

  • ATSM/ASME American Society for Testing and Materials i American Society of Mechanical Engineers) – standardy techniczne obowiązujące głównie w USA,

  • DIN (Deutsche Industrie Norm) – standard niemieckie uznawane na rynku europejskim,

  • ISO (International Organisation for Standarization) – standard normalizacyjne stosowane w 162 krajach Europy i innych kontynentów,

  • EN (European norm) – standardy europejskie,

  • AISI (American Iron and Steel Institute) – standardy na rynku amerykańskim, głównie w Ameryce Południowej,

  • UNS (unified numbering system, czyli Ujednolicony System Numeracji) – standardy na rynku Ameryki Północnej,

  • BS (British Standard) – standardy obowiązujące na rynku brytyjskim,

  • SS (Szwedzki Instytut Norm) – standardy oznaczane znakiem CE.

Poszczególne standardy rur stalowych obejmują kilka wybranych cech konkretnego produktu. Pozwala to na zakup właściwego modelu bez potrzeby jego oglądania. Normy opisują cechy rur takie jak: wymiary (średnica wewnętrzna i zewnętrzna rury, jej długość oraz grubość ścianek), gatunek stali, z której zostały wykonane (decyduje o właściwościach fizycznych materiału, takich jak elastyczność, kruchość czy odporność na zgniatanie), masa jednostkowa (wskazuje na zawartość węgla w stali) oraz tolerancje. Te ostatnie dotyczą zarówno wymiarów, jak i grubości, owalności, prostoliniowości czy masy.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz