Artykuł sponsorowany

Jakie są zalety cięcia blach laserem?

Jakie są zalety cięcia blach laserem?

Cięcie przy pomocy lasera światłowodowego lub gazowego to obecnie jedna z najnowocześniejszych metod obróbki metali. Na dużą skalę wykorzystuje się ją między innymi w przypadku blach. Obróbce laserowej można poddać każdy typ blachy i co ważne, grubość materiału nie stanowi tu żadnej przeszkody do wykonania precyzyjnego cięcia. Szczególnie dobrze radzą sobie w tym zakresie lasery Fiber. Co je wyróżnia?

Na czym polega laserowe cięcie blach?

Laserowe cięcia blach polega na stopieniu materiału przy pomocy wiązki laserowej. Wiązkę tę można skupić na małej, nieprzekraczającej ułamka milimetra, powierzchni. Jak już wspomniano, do cięcia blach zwykle stosuje się laser Fiber. Jest to urządzenie sterowanego komputerowo o mocy lasera 2,5 kW. Takie parametry pozwalają na swobodną obróbkę:

  • blach magnetycznych o grubości od 0,35 do 1 mm,

  • blach czarnych o grubości do 12 mm,

  • blach nierdzewnych o grubości do 10 mm,

  • blach aluminiowych o grubości do 6 mm,

  • blach miedzianych o grubości do 2,5 mm,

  • mosiądzu o grubości do 4 mm.

Właściwości techniczne wycinarki Fiber oraz konstrukcja źródła samego lasera sprawiają, że urządzenie to jest bardziej ekonomiczne i skuteczniejsze w obróbce blach niż laser gazowy. W technologii Fiber laser pozbawiony jest części ruchomych i luster, co znacznie obniża ryzyko wystąpienia awarii. Ponadto wiązka takiego lasera jest lepiej absorbowana przez obrabiany materiał.

Jakie korzyści płyną z zastosowania technologii laserowej do cięcia blach?

Największą zaletą wykorzystania wiązki laserowej do obróbki blach jest wysoka precyzja i powtarzalność cięcia. Co ważne, nie chodzi tu tylko o cięcia proste. Laser Fiber umożliwia wycinanie w blachach skomplikowanych kształtów z dokładnością do 0,001 mm! Nie da się uzyskać takiego wyniku przy obróbce ręcznej. Specjaliści z firmy Dajano w Opatówku, którzy na co dzień korzystają z technologii Fiber, cenią ją również za oszczędność materiału. Dzięki temu, że linia cięcia jest bardzo cienka, a sama blacha nie wymaga obróbki wykończeniowej, straty w materiale są dużo mniejsze niż przy tradycyjnej obróbce mechanicznej.

Trzeba podkreślić, że blacha cięta laserowo, nie traci swoich właściwości i nie wypacza się. Wszystko dlatego, że strefa przegrzania jest znacznie mniejsza niż w przypadku obróbki skrawaniem. Na koniec warto zaznaczyć, że cięcie laserowe jest ekologiczne, gdyż proces ten nie generuje do atmosfery szkodliwych gazów, jak ma to miejsce w czasie cięcia gazowego lub plazmowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz