Artykuł sponsorowany

Jakie objawy powoduje zapalenie zatok i w jaki sposób można leczyć to schorzenie? Poradnia laryngologiczna w Centrum Medycznym im. Janusza Mierzwy

Jakie objawy powoduje zapalenie zatok i w jaki sposób można leczyć to schorzenie? Poradnia laryngologiczna w Centrum Medycznym im. Janusza Mierzwy

Zapalenie zatok jest jedną z częstszych infekcji, które są bardzo dokuczliwe oraz bolesne. Objawia się uczuciem zatkanego nosa, osłabionym węchem, bólem głowy, a także uciskiem w danym obszarze twarzy, nasilającym się podczas schylania. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego schorzenia, inne objawy, a także jakie wyróżnia się sposoby leczenia. Poznaj poradnię laryngologiczną w Centrum Medycznym im. Janusza Mierzwy.

Objawy i przyczyny zapalenia zatok

Zapalenie zatok jest schorzeniem, które najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Może być wywołane dużą różnicą w temperaturze powietrza na zewnątrz wewnątrz pomieszczeń, w efekcie czego różne patogeny, jak wirusy i bakterie przedostają się w większym stopniu do górnych dróg oddechowych. Jeżeli u siebie zauważyłeś problemy z zatokami, to nie zwlekaj, tylko udaj się do poradni laryngologicznej w Centrum Medycznym im. Janusza Mierzwy, gdzie lekarz specjalista wykona niezbędne badania i zaproponuje odpowiednie leczenie. Zatoki są swoistego rodzaju jamami, czyli pustymi przestrzeniami, które są wypełnione powietrzem. Ich rolą jest produkcja specjalnej wydzieliny, która jest niezbędna do prawidłowego oczyszczenia i nawilżania wdychanego powietrza. Zatoki przynosowe dzieli się na sitowe, czołowe, szczękowe oraz klinowe.

Zazwyczaj do pierwszych objawów tego schorzenia zalicza się katar, który występuje również przy przeziębieniu. Jeżeli po kilu dniach nieżyt nosa nie ustępuje, to może oznaczać, że infekcja rozwinęła się jednak w zatokach. Do innych objawów zapalenia zatok zalicza się ból przy poruszaniu głową, osłabienie węchu, nieprzyjemny zapach z ust, a także wrażenie rozpierania w okolicy czoła i policzków. Dolegliwości bólowe przy zapaleniu zatok szczękowych często bywają mylone z bólem zębów, zaś jeżeli problemem dotyka zatok czołowych, to wiele osób myli je z migreną. Warto również wspomnieć, że przy zapaleniu zatok można mieć uczucie ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, co z kolei może wywoływać kaszel i chrząkanie. Zapalenia zatok nie powinno się bagatelizować, gdyż może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Jakie są sposoby leczenia zapalenia zatok?

Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że różnego rodzaju infekcji nie powinno się w żaden sposób lekceważyć i należy udać się do specjalisty, który postawi diagnozę poprzez rozpoznanie dolegliwości pacjenta oraz ogólny stan zdrowia, zaproponuje najlepsze sposoby leczenia. Zapalenie zatok może by ostre lub przewlekłe. W obu przypadkach najczęściej stosuje się leczenie pomagające zmniejszyć obrzęk błony śluzowej górnych dróg oddechowy, aby można było łatwiej sposób pozbyć się wydzieliny zgormadzonej w zatokach i poprawić ich wentylację. Lekarz laryngolog z Centrum Medycznego im. Janusza Mierzwy z miejscowości Tychy w województwie śląskim wykona potrzebne badania laryngologiczne wraz z przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego. Dobrze wyleczone zapalenie nie powinno nawracać, jednakże jeżeli tak się dzieje, to koniecznie trzeba rozważyć, co mogło być przyczyną rozwoju takiego schorzenia. Wśród przyczyn niedrożności zatok wyróżnić można skrzywienie przegrody nosowej, polipy, zwężenie ujść zatok, przerost lub nieprawidłowości w budowie wewnętrznej nosa, a także alergia lub przebyty uraz mechaniczny, np. na skutek wypadku komunikacyjnego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz