Artykuł sponsorowany

Jakie badania warto wykonywać profilaktycznie i dlaczego?

Jakie badania warto wykonywać profilaktycznie i dlaczego?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego w ramach profilaktyki chorób, warto wykonywać profilaktyczne badania laboratoryjne, które pozwolą określić stan naszego zdrowia, a następnie zdecydować o kolejnych krokach działania i leczenia. Badania profilaktyczne należy wykonywać raz w roku, lub zgodnie ze wskazaniami lekarza. Jakie rodzaju są to badania? Co warto o nich wiedzieć?

Podstawowe badania profilaktyczne

Do podstawowego pakietu badań profilaktycznych zalicza się: morfologię, ogólne badanie moczu, badanie tarczycy, lipidogram, badanie kreatyniny, wykonanie prób wątrobowych, glukoza, OB (odczyn Biernackiego). Badania te pozwalają wykryć różnorodne schorzenia, takie jak: rozwijający się stan zapalny w organizmie, układy i narządy już dotknięte procesem chorobowym (tarczyca, nerki, wątroba), zaburzenia gospodarki wapniowej i inne schorzenia. Badania wykonywane są we krwi. Jednym z podstawowych badań jest morfologia, która wskazuje na ogólny stan organizmu i pozwala określić, czy w organizmie nie rozwija się stan zapalny, oraz czy pacjent nie posiada chorób. To badanie morfologiczne jest często wskazaniem do innych badań diagnostycznych. Kolejnym podstawowym i mało skomplikowanym badaniem jest OB - odczyn Biernackiego (również wychwytuje stan zapalny). Badanie ocenia szybkość opadania czerwonych krwinek w godzinę po wykonaniu badania, co wskazuje na stan zapalny. Badanie jednak nie daje lekarzowi dużej wiedzy, wymaga zlecenia innych badań diagnostycznych. Do kolejnych badań podstawowych zalicza się badanie moczu, które powinno być wykonywane raz na 2-3 lata. Mocz jest oceniany pod względem kilku parametrów: PH, odczyn, barwa.

Badania profilaktyczne funkcjonowania narządów

Poza badaniami określającymi występowanie stanu zapalnego w organizmie, warto sprawdzić również poszczególne narządy i poziom hormonów. Badanie TSH to badanie stężenia hormonu tyreotropowego. Można je wzbogacić o Ft3 i Ft4, które badają poziom hormonów trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Ich wartości zawsze powinny być oceniane przez specjalistycznego lekarza z Vis Sp. z o.o. Ośrodek Medycyny Pracy. Kolejnym niezbędnym badaniem jest lipidogram, który wskazuje na poziom tłuszczu w organizmie. W skład lipidogramu wchodzi cholesterol całkowity, HDL (tzw. „dobry cholesterol”), LDL (tzw. „zły cholesterol”) oraz trójglicerydy. Jednym z kluczowych badań jest również kreatynina, która pozwala na ocenę pracy nerek. Istotne jest również sprawdzenie poziomu glukozy, oraz wykonanie prób wątrobowych.

Opracowanie:
Siedlce, gen. Kleeberga 2
tel. 25 644 05 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży