Artykuł sponsorowany

Jakich roszczeń można dochodzić w sprawie o odszkodowanie?

Jakich roszczeń można dochodzić w sprawie o odszkodowanie?

Ktoś, kto ubiega się o odszkodowanie żąda naprawienia szkody. Ponieważ odszkodowanie ma najczęściej na celu naprawienie ubytku majątkowego, różni się od zadośćuczynienia, czyli naprawy krzywdy. Odszkodowania można ubiegać się od osoby, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za wyrządzenie uszczerbku albo od podmiotu związanego umową ze sprawcą. O jakie odszkodowania można się starać? 

Jakie są rodzaje odszkodowań?

W sprawie o odszkodowanie można domagać się powrotu do stanu sprzed wyrządzenia szkody lub rekompensaty finansowej. Roszczenia z tytułu różnego rodzaju umów ubezpieczenia są najczęstszym przedmiotem spraw o odszkodowania. W dochodzeniu odszkodowania z tytułu polisy OC chodzi o naprawienie zarówno majątkowych, jak i niemajątkowych szkód. Odszkodowanie AC obejmuje dochodzenie roszczeń związanych z całkowitym lub częściowym uszkodzeniem samochodu. Szkoda z AC to także kradzież pojazdu. 

Dochodzić można również odszkodowania z polisy ubezpieczenia na życie. W takim przypadku świadczenie jest wypłacane rodzinie osoby ubezpieczonej w wysokości wskazanej w umowie. Warto wiedzieć, że możliwe jest dochodzenie swoich roszczeń od Skarbu Państwa. W postępowaniu sądowym należy wykazać nieprawidłowe działanie urzędników państwowych, co najlepiej zrobi doświadczony w takich sprawach adwokat. Wałbrzych jest miastem, w którym bez trudu znaleźć można specjalizującą się w odszkodowaniach kancelarię. Nadużycia lub zaniechania mogą dotyczyć osoby, firmy lub organizacji. W przypadku nieuczciwych działań banków, takich jak niepełne informowanie swoich klientów lub posługiwanie się umowami sprzecznymi z prawem również można dochodzić roszczeń w sprawie o odszkodowanie.

Jaka może być forma i wysokość odszkodowania?

Podstawową zasadą odszkodowań jest wyrównanie powstałej szkody. Oznacza to, że wysokość przyznanej rekompensaty nie może być wyższa niż sama szkoda. Przeciwnie, w niektórych przypadkach zasądzone środki są niższe. Może to być spowodowane umową ubezpieczenia i zawartą w niej kwotą lub wpływem poszkodowanego na powstanie szkody. Ważne, żeby sprawą zajmowała się kancelaria, która zna branżę ubezpieczeniową, taka jak Kancelaria Radcy Prawnego Patryka Łytko.  Warto pamiętać, że odszkodowanie nie musi być wypłacone jednorazowo, ale również mieć formę regularnie wypłacanej renty.

W przypadku szkody majątkowej wysokość roszczenia oblicza się porównując majątek poszkodowanego sprzed powstania szkody z jego wysokością w sytuacji, gdyby szkoda nie powstała. Pod uwagę brany jest nie tylko bezpośredni skutek, ale również hipotetyczna konsekwencja i utracone korzyści.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz