Artykuł sponsorowany

Jakich formalności należy dopełnić by wywieźć zwierzę za granicę?

Jakich formalności należy dopełnić by wywieźć zwierzę za granicę?

Zwierzęta domowe, takie jak psy, koty i fretki mogą być przewożone jako towarzysze osób podróżujących w granicach Unii Europejskiej a także poza nią. Wszystkie te działania należy jednak przeprowadzać zgodnie z zasadami dokumentu o przewozie zwierząt, wydanego przez Główny Inspektorat Weterynarii. Obowiązuje on od dnia 1 stycznia 2012 roku i dokładnie określa wymogi formalne oraz warunki, w jakich zwierzęta powinny być przewożone.

Dokumenty potrzebne do podróżowania ze zwierzęciem

Przewóz zwierzęcia wymaga, by miało ono wszczepiony mikroczip, w którym zawarte będą wszystkie dane dotyczące właściciela zwierzęcia. Czytnik do odczytywania informacji jest znormalizowany według specjalnej normy, a jego zasada działania opiera się na wykorzystaniu częstotliwości radiowej.

Zwierzę powinno zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Można tego dokonać we wszystkich gabinetach weterynaryjnych, takich jak Przychodnia Weterynaryjna Św. Franciszka, jednak nie wcześniej niż wszczepienia czipa. Ważność szczepienia następuje natychmiast, chyba, że zwierzę szczepione jest pierwszy raz. Wtedy ważność następuje po 21 dniach.

Zwierzę powinno mieć również specjalny paszport, który wystawia upoważniony lekarz weterynarii. W niektórych krajach wymaga się również odrobaczenia i zastosowania profilaktyki przeciw kleszczom i tasiemcom.

Do niektórych krajów nie można wwozić zwierząt poniżej trzeciego miesiąca życia.

Sposób transportowania zwierzęcia

Zwierzę należy przewozić w pojeździe z wentylacją, gdzie musi mieć ono dostęp do jedzenia i picia. Koty i małe psy mogą podróżować w transporterze, który powinien być unieruchomiony w ten sposób, żeby nie przemieszczał się podczas jazdy.

Psy średnie i duże powinny mieć własne miejsce w samochodzie, natomiast szczenięta musza siedzieć na macie pochłaniającej.

Transport zwierzęcia, które jest duże, może odbywać się w tylnej części samochodu typu kombi, lub na tylnym siedzeniu. Oba te miejsca warto wyłożyć ochronną matą lub kocem. Najbezpieczniej przewozić psa w specjalnym kontenerze, jednak nie jest to najprzyjemniejszym wyjściem dla czworonoga, który jest już przyzwyczajony do jazdy autem. Psom dużym i nerwowym, na czas podróży można zakładać kaganiec.

Przewoźnicy, którym zleca się przewóz psów, mogą zażądać zamknięcia dużego psa w specjalnej klatce i dodatkowo z założonym kagańcem. Przewóz kota odbywa się w transporterze zaopatrzonym w wodę i żywność. Niektóre firmy, które w ofercie maja przewóz zwierząt, oferują dodatkowo obecność nie tylko kierowcy, ale również opiekuna dbającego o komfort i bezpieczeństwo zwierzęcia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz