Artykuł sponsorowany

Jak zarejestrować się do niemieckiego VAT?

Jak zarejestrować się do niemieckiego VAT?

Niektóre firmy, które funkcjonują na terytorium Niemiec, mogą być zobowiązane do rejestracji do VAT. Jest to konieczne, jeśli np. dany przedsiębiorca chce świadczyć usługi transportowe lub zająć się importem i eksportem towarów u naszego zachodniego sąsiada. Jeżeli firma nie dopełni niezbędnych procedur, może spotkać się z wieloma problemami. Jak zarejestrować polskie przedsiębiorstwo do niemieckiego VAT?

Czy polski przedsiębiorca musi płacić VAT do Niemiec?

Polskie przedsiębiorstwo, które nie ma siedziby w Niemczech, a jedynie świadczy na terenie tego kraju jakieś usługi lub sprzedaje towary, nie musi płacić podatku VAT na rzecz niemieckiego skarbu państwa. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Do rejestracji do VAT w Niemczech zobowiązane są firmy, które:

  • zajmują się transportem osobowym przez terytorium Niemiec,
  • świadczą usługi budowlane na terenie Niemiec,
  • prowadzą sprzedaż wysyłkową na terenie Niemiec,
  • zajmują się importem i eksportem towarów na trasie Polska-Niemcy.

Jak informuje specjalista, który świadczy Usługi Księgowe w Łukowie – firmy, które zobligowane są do rejestracji do VAT w Niemczech, muszą też przestrzegać przepisów związanych z odprowadzaniem tego podatku. Dla polskiego podatnika oznacza to regularne sporządzanie odpowiednich deklaracji podatkowych i opłacanie zaliczek na podatek VAT. Identyfikacja przedsiębiorcy możliwa jest dzięki numerowi Steuernummer a USt-IdNr, który można porównać do polskiego NIP-u.

Gdzie można dokonać rejestracji do niemieckiego VAT?

Polscy przedsiębiorcy mogą dokonać rejestracji do niemieckiego VAT w trzech miejscach:

  • w urzędzie skarbowym w Oranienburgu (nazwy firm A-M),
  • w urzędzie skarbowym w Cottbus (nazwy firm N-Ż),
  • i w placówce w Hameln (nazwy firm A-G).

Wymienione urzędy skarbowe obsługują interesantów w porządku alfabetycznym (szczegóły w nawiasach), co komplikuje nieco całą procedurę. Na szczęście sam proces rejestracji jest prosty i działa sprawnie. Wszystko można załatwić za pośrednictwem sieci. Większość przedsiębiorców musi tylko wypełnić odpowiedni formularz i przedstawić urzędnikom wymagane dokumenty. Właściciele firm budowlanych zostaną dodatkowo poproszeni o wypełnienie kwestionariusza dochodowego i okazanie certyfikatu rezydencji oraz kopii wyciągu z KRS.  

Jeśli rejestracja firmy do VAT w Niemczech sprawia nam kłopot, warto skorzystać z pomocy doświadczonej księgowej. Specjalistka wyręczy nas w tym zadaniu, a my zyskamy pewność, że cała procedura została przeprowadzona poprawnie. Cały proces rejestracji trwa około 6 tygodni i w dużej mierze uzależniony jest od czasu udostępnienia dokumentów stronie niemieckiej przez polskiego przedsiębiorcę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz