Artykuł sponsorowany

Jak zadbać o swojego psa, czyli profilaktyka weterynaryjna

Jak zadbać o swojego psa, czyli profilaktyka weterynaryjna

Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o pupila. W tym celu kontroluje się podawane zwierzęciu posiłki, ale też wykonuje rozmaite zabiegi w ramach tzw. profilaktyki weterynaryjnej. Regularne odwiedzanie gabinetu specjalisty nie musi być bowiem związane wyłącznie z leczeniem chorób – w takich miejscach możliwe jest również kompleksowe zadbanie o psa. Co dokładnie jest z tym związane?

Czy weterynarz udziela właścicielom psów porad żywieniowych?

Podobnie jak w przypadku ludzi, również i w życiu psa najważniejszym elementem jest dieta. To właśnie od spożywanych posiłków uzależniony jest często stan zdrowia zwierzęcia. Warto więc zadbać o to, by pokarm był najwyższej jakości. W większości gabinetów weterynaryjnych nabyć można różnego rodzaju karmy. Kupmy je po konsultacjach z lekarzem – to pozwoli nam dopasować odpowiedni rodzaj suchego jedzenia dla naszego pupila i jego predyspozycji zdrowotnych.

Porady żywieniowe to jeden ze składników profilaktyki weterynaryjnej. Wskazówki w tym zakresie udzielane przez weterynarza są niezwykle cennym źródłem informacji dla właścicieli psów. Nie tylko zyskują oni wiedzę na temat najlepszych dostępnych artykułów, jakie mogą wdrożyć do diety swoich pupili, ale poznają również listę tzw. produktów zakazanych. Psy nie powinny bowiem spożywać m.in. czekolady, cebuli, czosnku czy winogron i rodzynek. Nie tylko jednak porady żywieniowe są częścią profilaktyki weterynaryjnej. Co jeszcze się do niej zalicza?

Szczepienia, czipowanie i badania – zadbaj o swojego psa!

Jednym z ważniejszych elementów profilaktyki weterynaryjnej są szczepienia ochronne. Wykonuje się je regularnie i w różnych etapach życia zwierzęcia. W przypadku psów są to najczęściej szczepienia przeciwko wściekliźnie, nosówce, parwowirozie, boreliozie czy leptospirozie. Są to choroby, których przebieg może być bardzo ciężki i doprowadzić nawet do śmierci pupila. Z tego względu warto zadbać o jego zdrowie i konsekwentnie wypełniać kartę szczepień poprzez ich wykonywanie w gabinecie weterynaryjnym.

Miejscem, do którego dobrze jest się udać w celu zrealizowania m.in. zabiegów profilaktycznych, jest Lecznica dla zwierząt Sylwester Michalski. W tej placówce możemy również zaczipować psa. Oznacza to wszczepienie mu mikroczipu z numerem identyfikacyjnym, co w razie ucieczki zwierzęcia ułatwi jego odnalezienie. Istotnym elementem profilaktyki weterynaryjnej są też badania psów. Kontrolować regularnie należy pracę serca pupila, a także funkcjonowanie innych jego narządów. W przypadku ras wyróżniających się sporą masą sprawdźmy też stawy zwierzęcia. W ten sposób weterynarz oceni czy nasz pies narażony jest m.in. na dysplazję.

Opracowanie:
Długa Wieś Druga 10a
tel. 62 752 80 57
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać