Artykuł sponsorowany

Jak wyposażyć klatkę dla gryzonia?

Jak wyposażyć klatkę dla gryzonia?

Kiedy nowym członkiem rodziny ma zostać gryzoń, sama klatka to za mało. Niezależnie od tego, czy mówimy o chomiku, szczurku, czy króliku: gryzonie potrzebuję akcesoriów do zabawy, a także gryzaków, dzięki którym będą mogły ścierać swoje wciąż rosnące zęby. Podpowiadamy, jak wyposażyć klatkę dla gryzonia, aby zwierzak miał wszystko, czego potrzebuje dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Poidełko lub miseczka

Każdy zwierzak potrzebuje dostępu do świeżej i czystej wody. Dlatego wśród podstawowych akcesoriów dla gryzoni, w które powinniśmy się zaopatrzyć, jest poidełko z zaworem kulkowym. Woda jest zamknięta w pojemniku, a więc nie wylewa się na ściółkę, nie zostaje zanieczyszczona, a jednocześnie gryzoń ma do niej łatwy dostęp zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje. Druciany uchwyt zapewnia stabilność i zapewnia wygodny dostęp do poidełka. Łatwo utrzymać je w czystości (wystarczy regularnie płukać lub czyścić szczotką do butelek). Jest to rozwiązanie zdecydowanie lepsze niż miseczka z wodą, która może zostać przewrócona. Do miski z wodą mogą również wpadać zanieczyszczenia, np. trociny, które szybko „wypiją” całą wodę z miseczki.

Miseczka będzie jednak przydatna dla królika lub innych dużych gryzoni, jeśli będziemy podawać im karmę w formie granulatu. Mniejsze gryzonie mogą nie potrzebować miseczki – odpowiednie jedzenie możemy kupić w formie kolb lub paśników.

Gryzaki, kolby, paśniki

Siekacze gryzoni nie przestają rosnąć. W związku z tym zwierzątka muszą cały czas gryźć, aby je ścierać i nie doprowadzić do ich przerośnięcia. Dlatego klatkę dla gryzonia warto wyposażyć w gryzaki, paśniki lub kolby, dzięki którym zwierzak będzie miał dostęp do jedzenia, a jednocześnie będzie mógł ścierać zęby. Wybór jest całkiem spory – w sklepie zoologicznym online Zoopaka znajdziemy takie smakołyki jak brzozowa pizza, ryżowy hamburger z lawendą i warzywami, szaszłyk ziołowo-zbożowy, a także tradycyjne kolby.

Młode pędy leszczyny, brzozowe gryzaki i naturalne paśniki zbożowo-warzywne, zapewnią zwierzątku nie tylko sporą dawkę substancji odżywczych i witamin, ale również zajęcie na długie godziny. Jednocześnie gryzoń będzie mógł podczas jedzenia ścierać siekacze.

Zabawki i domki dla gryzoni

Nie licząc królików i kawii domowych, większość gryzoni lubi się wspinać. Klatkę dla chomików, myszy lub szczurów możemy wyposażyć w podwieszaną platformę, na której będą mogły spędzać czas. Małe zwierzątka docenią również domek, w którym będą mogły się schować. Jest to istotne, biorąc pod uwagę fakt, że większość z nich przesypia znaczną część dnia i staje się aktywna głównie w nocy. Te nieco większe docenią zabawki, zwłaszcza jeśli wypuścimy je w ciągu dnia z klatki, aby mogły swobodnie pobiegać.

Ściółka do wyłożenia dna klatki

Choć może być to oczywiste, na wszelki wypadek dodajmy: klatkę dla gryzonia należy wyłożyć ściółką. Jako podłoże do klatki możemy wybrać matę konopną, wiórki drzewne, żwirek z naturalnych włókien roślinnych, włókno kokosowe, ściółkę bawełnianą, siano, podściółkę kukurydzianą, a nawet taką wykonaną z pociętych kartonów i opakowań po jajkach. To, którą wybierzemy, zależy od naszych preferencji (niektóre mniej pylą lub mają dodatkowy, przyjemny zapach), a także upodobań naszego zwierzaka – być może któryś rodzaj ściółki będzie mu bardziej odpowiadał. Jedno jest pewne: tak wyposażona klatka dla gryzonia z pewnością będzie przytulnym domem dla nowego, futrzanego członka rodziny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz