Artykuł sponsorowany

Jak wygląda wizyta u urologa?

Jak wygląda wizyta u urologa?

Wiele osób obawia się wizyt u urologa – towarzyszy nam stres i wstyd. Niesłusznie. Pamiętajmy, żeby nie zwlekać z dręczącymi nas objawami – im szybciej udamy się do specjalisty, tym szybciej poznamy przyczyny naszego problemu i będziemy mogli wdrożyć odpowiednie leczenie. Urolog to specjalista, który zajmuje się chorobami związanymi z układem moczowo-płciowym. Z jakimi objawami należy zgłosić się do urologa i jak wygląda wizyta w gabinecie specjalisty?

Przygotuj się na wizytę

Idąc do urologa warto zabrać ze sobą wyniki badań krwi i moczu oraz spis leków, które przyjmujemy aktualnie lub, których przyjmowanie niedawno zakończyliśmy. Przed wizytą warto zapisać na kartce wszystkie dręczące nas objawy, żeby w trakcie spotkania z lekarzem nie zapomnieć o czymś istotnym. Lekarz przeprowadzi z nami wywiad, żeby poznać historię choroby, a następnie wykona badanie, które zależy od dolegliwości, z którą przyszliśmy.

Jakie objawy powinny skłonić nas do odwiedzenia gabinetu urologa?

Przede wszystkim gabinet specjalisty powinniśmy odwiedzić, gdy odczuwamy ból przy oddawaniu moczu lub ciągłe uczucie parcia na pęcherz. Do wizyty powinien nas skłonić także krwiomocz oraz w przypadku mężczyzn – ból jąder. Niepokojące mogą być także obrzęki nóg i ból w dolnej części pleców – symptomy te mogą wskazywać na problemy z nerkami. Do urologa należy zgłosić się także z problemem nietrzymania moczu. Jeśli dostrzegamy powyższe objawy, nie zwlekajmy z wizytą – gabinet urologiczny znajdziemy w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Medicus w Żywcu, w województwie śląskim. Urolog leczy wszelkiego rodzaju stany zapalne narządów płciowych męskich oraz żeńskich, stany zapalne dróg moczowych, choroby zewnętrzne narządów płciowych (takie jak stulejka, wodniak jądra, załupek, wnętrostwo), zaburzenia pracy pęcherza, kamicę układu moczowego, krwiomocz, torbiele nerek, zaburzenia erekcji, a także nowotwory prostaty, jąder, pęcherza moczowego i nerek.

Jakie badania wykonuje urolog?

Rodzaj badania zależy od problemu, z którym się zgłosimy. Przy problemach z prostatą konieczne będzie badanie per rectum, czyli przez odbyt. Polega na zbadaniu palcem końcowego odcinka jelita grubego. Badanie nie jest przyjemne, jednak trwa tylko chwilę, a dzięki niemu specjalista może ocenić stan prostaty. W przypadku kobiet badanie u urologa polega przede wszystkim na palpacyjnym badaniu podbrzusza, okolic lędźwiowych, krocza i ujścia cewki moczowej. Lekarz wykonuje także badanie USG z wypełnionym pęcherzem.

Jeżeli mamy problemy z układem moczowo-płciowym, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty! Zaufana poradnia urologiczna zapewni nam opiekę lekarską i pomoc w wyleczeniu męczącej nas choroby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz