Artykuł sponsorowany

Jak wygląda terapia osób z problemem alkoholowym? Fundacja Na Temat

Jak wygląda terapia osób z problemem alkoholowym? Fundacja Na Temat

Alkoholizm to choroba postępująca o charakterze chronicznym. Niszczy nie tylko mózg, wątrobę i narządy wewnętrzne, ale także równowagę wewnętrzną, poczucie własnej wartości oraz relacje z bliskimi i z otoczeniem, a w konsekwencji całe życie osoby chorej. Choroba wymaga więc specjalistycznego i jak najszybszego leczenia, bowiem osoba uzależniona nie jest w stanie sama poradzić sobie z tym problemem. Terapii uzależnień udziela Fundacja Na Temat w Płocku.

Dlaczego terapia jest konieczna?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: dlatego, że osoba borykająca się z problemem alkoholowym nie widzi tego, że jest chora, ponieważ działa u niej psychologiczny system obronny - zaprzeczanie. Uszkadza on zdolność spostrzegania i osądu co prowadzi do samooszukiwania. Osoba uzależniona nie wie co jest prawdą, a co fałszem w sprawie jej picia i jego konsekwencji. Nie zdaje sobie sprawy, że jej widzenie sytuacji nie jest zgodne z rzeczywistością. Pod wpływem wieloletniego działania alkoholu na psychikę następują także zmiany w funkcjonowaniu sfery emocjonalnej człowieka. Alkohol staje się źródłem uczuć, uśmierza stany przykre i przynosi ulgę w cierpieniu. Często osoby chore cierpią z powodu poczucia winy, lęku, tłumionego gniewu, buntu, rozpaczy czy wstydu, jednak  nie są  w stanie poradzić sobie z nieprzyjemnymi uczuciami. Muszą wypić, aby wyciszyć te uczucia i poczuć ulgę choć przez chwilę. Używka poprawia wyobrażenie i myślenie o sobie, dlatego osoba pijąca nie może sobie wyobrazić własnego życia bez tych przeżyć. Kiedy ktoś chce zagrozić dalszemu piciu jest to mocno odrzucane. Terapia uzależnień zajmuje się zmianami, jakie powstały w psychice osoby uzależnionej oraz stwarza okazję do nauki umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów życiowych.

Jak wygląda terapia w praktyce?

Osoby uzależnione od alkoholu niekiedy potrzebują poprzedzić terapię detoksem. Przechodząc do samej terapii, jest ona dość długa, niekiedy bolesna i wymaga dużego zaangażowania  pacjenta. Jednak z pewnością warto podjąć walkę o siebie i swoich bliskich. Osoby z problemem alkoholowym mają często problem z zaufaniem. Jak mówi nam psycholog z Fundacji Na Temat, nierzadko są to osoby z syndromem Dorosłego Dziecka Alkoholika, które dorastały w trudnych warunkach i nie mogły liczyć na wsparcie i odpowiednią opiekę ze strony rodziców. Rodzina nie zapewniła im również tak ważnego dla nich, poczucia bezpieczeństwa. Ważne jest więc, by terapeuta wzbudził zaufanie u pacjenta i aby sam pacjent obdarzył zaufaniem kogoś kto jest w stanie mu pomóc. Podczas terapii osoba uzależniona dowie się co to jest choroba alkoholowa, uświadomi sobie jej działanie na organizm i pozna wynikające z tej choroby konsekwencje. Terapeuta wesprze chorego w akceptacji siebie oraz wyrażaniu swoich uczuć w adekwatny do sytuacji sposób. Nauczy sposobów radzenia sobie z trudnymi doświadczeniami oraz przepracuje z pacjentem wcześniejsze problemy i traumy.

Wzięcie odpowiedzialności pacjenta za własne leczenie jest podstawą do powodzenia w drodze do wolności czyli do wyzwolenia się ze szponów nałogu. Należy podkreślić, iż choroba alkoholowa jest nieuleczalna, ale poprzez terapię można jej proces zatrzymać.

Placówka terapeutyczna

Fundacja Na Temat – Poradnia uzależnień w Płocku działa z myślą pomocy osobom mającym trudności w życiu. Swoją działalność skupia przede wszystkim na pomocy w przypadkach uzależnień. Skupia się na profilaktyce oraz bezpośredniej pracy z osobami uzależnionymi, także nieletnimi, edukując o mechanizmie powstawania uzależnienia. Współpracuje ze szkołami, organami administracji i samorządami. Zatrudnieni instruktorzy regularnie poszerzają swoją wiedzę w warsztatach, kursach i szkoleniach.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz