Artykuł sponsorowany

Jak wygląda przebieg sprawy separacyjnej?

Jak wygląda przebieg sprawy separacyjnej?

Separacja to często sposób na ratowanie małżeństwa bądź wstrzymanie wniesienia pozwu rozwodowego. Są dwie drogi wszczęcia sprawy separacyjnej: poprzez postępowanie sądowe bądź w działaniach mediacyjnych w kancelariach prawniczych. Warto pamiętać, że w obu przypadkach wymagane jest skorzystanie z pomocy prawnej adwokatów wyspecjalizowanych właśnie w tej konkretnej gałęzi prawa.

Kancelaria adwokacka w przypadku sprawy separacyjnej

Separacji może żądać każdy z małżonków. Obie strony z pewnością powinny zdecydować się na obsługę prawną kancelarii adwokackiej. Najlepiej, gdyby jej wybór był podyktowany wyspecjalizowaniem danego prawnika w prawie rodzinnym i cywilnym. Jeśli kancelaria oferuje również pomoc prawną w zakresie prawa karnego i administracyjnego, możesz mieć pewność, że masz do czynienia ze skutecznym adwokatem, który razem z Tobą określi kilka scenariuszy działania. Warto wybrać takie kancelarie adwokackie, jak Papucewicz Bartosz. Kancelaria adwokacka, które mają za sobą wiele pomyślnie przeprowadzonych postępowań rozwodowych, zarówno takich bez orzekania o winie, jak i takich z orzecznictwem tego typu.

Postępowanie nieprocesowe o separację

Ta droga uzyskania prawnej separacji pozwoli uniknąć małżonkom niepotrzebnego stresu. Ważny jest jednak wybór takiego adwokata, który posiada umiejętności miękkie związane z prowadzeniem negocjacji. Małżonkowie mogą wybrać zarówno jednego adwokata, który będzie reprezentował ich wspólne interesy, jak i skorzystać z własnych reprezentantów, uczestniczących w polubownych rozmowach. Dzięki takim działaniom strony nie pogłębiają konfliktu, unikając w ten sposób szybkiego rozwiązania pożycia na drodze pozwu rozwodowego. Dobry adwokat podejdzie do sprawy w sposób psychologiczny, pozwalający na rozładowanie napięcia pomiędzy małżonkami. Istotnym faktem jest to, że nieprocesowa sprawa o separację również wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do sądu – za obopólną zgodą stron. Sąd najczęściej pozytywnie wyrokuje nieprocesowe żądanie separacyjne wtedy, kiedy małżonkowie nie posiadają małoletnich dzieci oraz kiedy oboje zgodnie złożyli razem wniosek separacyjny.

Postępowanie sądowe w sprawie o separację

Postępowanie sądowe angażuje adwokatów w jeszcze większym stopniu – to oni bowiem muszą reprezentować małżonków przed sądem. Warto wiedzieć, że sprawy sądowe o separację są nierzadko tak samo stresujące i niekomfortowe jak sprawy rozwodowe. Dzieje się tak z tego względu, że podczas rozpraw może dojść do orzekania alimentów na dzieci, określania sposobów korzystania przez małżonków ze wspólnego mieszkania, a także podziału majątku wspólnego. Należy jednak rozróżnić sprawy rozwodowe od separacyjnych – w odróżnieniu od orzekania o rozwodzie, małżonkowie żądający separacji nie muszą udowadniać, że rozkład pożycia jest trwały.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz