Artykuł sponsorowany

Jak wygląda leczenie raka pęcherza?

Jak wygląda leczenie raka pęcherza?

Jednym z najczęstszych nowotworów w zakresie układu moczowego jest rak pęcherza. Choroba ta zazwyczaj dotyka głównie mężczyzn po 70 roku życia. Szacuje się, że w Polsce rocznie występuje około 7000 zachorowań na ten złośliwy nowotwór. Oczywiście istnieje duża szansa na całkowite wyleczenie, ale bardzo ważne jest jego wczesne wykrycie. Jak objawia się rak pęcherza? Jak wygląda leczenie?

Objawy i diagnostyka raka pęcherza

Pierwszym, i najbardziej typowym objawem raka pęcherza jest krwiomocz. Jest to alarmujący sygnał, którego nie należy bagatelizować i jak najszybciej udać się do lekarza urologa. Uwagę powinno też zwrócić częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu.

Niepokojący jest także ból w czasie wizyt w toalecie, oraz w okolicy lędźwiowej czy podbrzuszu. W późniejszych etapach, kiedy choroba jest już zaawansowana, pojawia się powiększenie węzłów chłonnych, czy bóle kości.

Kiedy lekarz urolog podejrzewa raka pęcherza, kieruje on pacjenta na usg brzucha bądź układu moczowego. Często zlecane jest także badanie cytologii osadu polegające na oglądaniu pod mikroskopem składu komórkowego moczu. Dodatkowo niezbędne jest zbadanie morfologii, i próbki moczu. W razie wątpliwości zlecana jest dalsza diagnostyka w postaci cytoskopii i urografii dożylnej.

Leczenie raka pęcherza

Po pełnej diagnostyce doświadczony lekarz urolog jak np. Wojciech Franków, dobiera odpowiednie leczenie zależne od stopnia zaawansowania choroby, a także wyników histopatologii.

Jedną z metod jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Zazwyczaj usuwane są zmiany nowotworowe, czasami niezbędne jest wycięcie całego pęcherza.

Kolejnym rozwiązaniem jest radioterapia, czyli naświetlanie, jednakże jest to metoda o wiele mniej skuteczna niż zabieg.

Jako uzupełnienie leczenia stosuje się również chemioterapię, zwłaszcza w sytuacji, kiedy występują przerzuty.  

Najnowszą metodą jest jednak immunoterpaia dopęcherzowa pozwalająca znacznie wydłużyć przeżycie i zmniejszyć szansę na nawroty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz