Artykuł sponsorowany

Jak wyeliminować lęk separacyjny u psa?

Jak wyeliminować lęk separacyjny u psa?
Lęk separacyjny to poważny problem, jednak wielu właścicieli psów nie wie, że ich pupil na niego cierpi. Często uznają, że zwierzę jest po prostu źle wychowane lub złośliwe. Problem ten jest nie tylko uciążliwy dla właściciela, ale również niebezpieczny dla psa – może negatywnie odbijać się na jego zdrowiu. Czym objawia się lęk separacyjny i w jaki sposób można go skutecznie wyeliminować?

Czym jest lęk separacyjny?

Lęk separacyjny jest często kojarzony z psami ze schroniska, lecz może pojawić się również u tych czworonogów, które są wychowywane przez właściciela od szczeniaka. Wśród najpopularniejszych objawów można wymienić:

  • nadmierna aktywność i nieradzenie sobie z emocjami;
  • zbyt energiczne witanie właściciela nawet po kilkuminutowej nieobecności;
  • niszczenie rzeczy i nadmierna szczekliwość;
  • problemy z wyciszeniem po wyjściu właściciela.

Kiedy pies zostaje sam w domu, bardzo często jest niespokojny i nie może sobie znaleźć miejsca. Nakręca się poprzez ciągłe szczekanie, a gryzienie przedmiotów to sposób na wyciszenie. Niestety, często ofiarą zębów stają się meble i inne cenne rzeczy. Lęk separacyjny to potężny i długotrwały stres, który może obniżać odporność psa i powodować wiele schorzeń, między innymi ze strony układu krążenia oraz pokarmowego.

Profesjonalne szkolenie

Jedynym sposobem na zwalczenie lęku separacyjnego jest regularna praca z psem. Warto zdecydować się na pomoc specjalisty, który ma doświadczenie w pozytywnym szkoleniu – efekty będą widoczne szybciej i nie ma obawy o popełnienie błędów. Polecanym trenerem jest Tomasz Piotrowski, który działa w Mińsku Mazowieckim i okolicy. Przydatna może okazać się klatka kennelowa, która pozwala psu na wyciszenie. Trzeba ją odpowiednio wprowadzić, aby nie kojarzyła się psu z więzieniem a po prostu bezpiecznym miejscem, w którym może poczekać na właściciela. Wiele psów już po kilku tygodniach cierpliwie czeka w klatce, której nie trzeba nawet zamykać. Żeby zapobiegać lękowi separacyjnemu i odpowiednio wychować psa, warto zacząć pracę pod okiem specjalisty od początku – kiedy tylko pupil pojawi się w domu.

Jak zająć psu czas?

Oczywiście wyeliminowanie lęku separacyjnego wymaga czasu, dlatego właściciel musi być cierpliwy. Warto zająć psu czas, aby miał co robić podczas samotnych godzin. Najlepszym sposobem jest zapewnienie mu zabawek, które będzie mógł gryźć zamiast cennych przedmiotów. Dobrze sprawdzają się zabawki typu kong, czyli przedmiot wykonany z wytrzymałej gumy z otworem, do którego można włożyć przysmaki. Wiele osób umieszcza w nim mokrą karmę lub mięso mielone i zamraża, co gwarantuje nawet kilka godzin zajęcia, zanim pies zdoła wylizać całość.

Opracowanie:
Mińsk Mazowiecki, Warszawska 49
tel. 607 218 964
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży