Artykuł sponsorowany

Jak właściwie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Sprawdź opinię specjalistów z biura High Potential!

Jak właściwie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Sprawdź opinię specjalistów z biura High Potential!

Do zdobycia wymarzonego zatrudnienia potrzebne jest nie tylko odpowiednie wykształcenie. Pracodawcom bardzo zależy na tym, aby stworzyć kadrę z ludzi doświadczonych, odpowiedzialnych i potrafiących dobrze sobie radzić w sytuacjach kryzysowych. Jedynym  momentem podczas rekrutacji, w którym można zaprezentować swoje umiejętności, jest oczywiście rozmowa kwalifikacyjna. W jaki zatem sposób się do niej przygotować, aby wypaść tak dobrze, jak tylko to możliwe?

Rozmowa kwalifikacyjna – jak radzić sobie ze stresem?

Największym wrogiem kandydata aplikującego na konkretne stanowisko jest oczywiście stres. Choć rozmowy kwalifikacyjne zawsze przebiegają w usystematyzowany lub nawet w nieco przewidywalny sposób, to nigdy nie wiadomo, czy nie zostanie się czymś zaskoczonym. Obawa o to ten właśnie fakt sprawia, że wiele osób nie radzi sobie z natłokiem emocji. Nawet najprostsze pytania zaczynają wydawać się bardzo skomplikowane, a pewność siebie zmniejsza się z minuty na minutę. Pojawiają się również widoczne problemy z komunikacją niewerbalną, czyli z tzw. mową ciała – która zdradza zdecydowanie najwięcej, ponieważ złożona jest z reakcji instynktownych.

W jaki zatem sposób ograniczyć ryzyko pojawienia się silnego stresu? Z pewnością warto rozważyć propozycję przygotowaną przez specjalistów z biura pośrednictwa pracy High Potential. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć na szeroko zakrojone wsparcie w zakresie odpowiedniego przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki nowej wiedzy oraz poznanym technikom można zdobyć znaczącą przewagę nad osobami, które również starają się o zatrudnienie. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Ważna rola pierwszego wrażenia

Sam sposób przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej powoduje, że z pewnością nie jest to rozwiązanie doskonałe. W ciągu kilku lub kilkunastu minut trzeba nie tylko przedstawić się z jak najlepszej strony, ale także odpowiednio wyeksponować swoje umiejętności. Pracodawcy bardzo cienią sobie przede wszystkim inteligencję, spostrzegawczość, logikę postępowania, doświadczenie, a także właściwe reagowanie na trudne sytuacje. Biorąc pod uwagę mocno ograniczony czas, łatwo dojść do wniosku, że zaprezentowanie wszystkich swoich zalet nie jest możliwe.

Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z biura pośrednictwa pracy High Potential, istotną kwestią staje się tzw. efekt dobrego pierwszego wrażenia. W dużym skrócie – polega on na formułowaniu opinii na temat rozmówcy na podstawie jego wyglądu oraz sygnałów niewerbalnych, jakie wysyła. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego lub jego unikanie, ułożenie rąk, mimika, ubiór – to właśnie przykłady informacji, które dostrzega się na początku spotkania. Umiejętność wywierania dobrego pierwszego wrażenia da się wytrenować. Nie dziwi zatem fakt, że oferta usługowa najlepszych biur pośrednictwa pracy cieszy się rosnącym z roku na rok zainteresowaniem. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz