Artykuł sponsorowany

Jak się uchronić przed rakiem szyjki macicy?

Jak się uchronić przed rakiem szyjki macicy?

Rak szyjki macicy to groźna choroba, która przez lata rozwija się niemal bezobjawowo. Wcześnie zdiagnozowana jest jednak całkowicie wyleczalna. Z tego powodu tak ważną rolę odgrywa profilaktyka, przez którą należy rozumieć regularne wykonywanie badań. Zaniedbanie tych kwestii może skutkować tym, że nowotwór pozostanie przez długi czas niezauważony i będzie siał wówczas spustoszenie w organizmie. 

Zakażenie wirusem HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) należy do głównych czynników wywołujących raka szyjki macicy. Szacuje się, że większość kobiet aktywnych seksualnie przynajmniej raz w życiu miała z nim do czynienia. Jest to najczęstszy typ wirusów przenoszonych drogą płciową. Duża ilość partnerów seksualnych zwiększa zatem ryzyko zachorowania. Choć zakażenia z reguły ustępują samoistnie, niekiedy przeradzają się właśnie w nowotwór. Wirus rozwija się przez lata, nie dając o sobie w żaden sposób znać – można go jednak wykryć podczas badania cytologicznego przeprowadzanego w gabinecie ginekologicznym. Objawy pojawiają się bowiem dopiero wtedy, gdy choroba jest już na zaawansowanym poziomie. Wówczas mogą wystąpić nietypowe krwawienia z pochwy między miesiączkami, obfite upławy, dolegliwości bólowe w podbrzuszu. 

Profilaktyka raka szyjki macicy

Warto wcześnie podjąć kroki, aby uchronić się przed rakiem szyjki macicy. Profilaktyka pierwotna obejmuje szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Szczepionka przyniesie najlepsze efekty, jeśli zostanie podana dziewczynce po 11 roku życia, zanim rozpocznie ona współżycie. Ważną rolę odgrywa też profilaktyka wtórna, która obejmuje głównie cytologię. Polega ona na mikroskopowej ocenie komórek pobranych z szyjki macicy. W ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy kobiety w wieku 25-59 lat mogą skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych, na przykład w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ. Warto się na to zdecydować – podobnie jak w przypadku innych nowotworów, im szybciej problem zostanie zauważony, tym większe są szanse na wyleczenie. 

Leczenie raka szyjki macicy

Każdego roku w Polsce około 3000 kobiet słyszy diagnozę – rak szyjki macicy. Plan leczenia ustalany jest indywidualnie z uwzględnieniem stopnia rozwoju nowotworu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjentki. W przypadku wczesnego wykrycia raka szyjki macicy przeprowadza się zwykle operację, która ma na celu usunięcie nowotworu z marginesem tkanek, macicy ze sklepieniem pochwy, przymacicza, a w niektórych przypadkach również okolicznych węzłów chłonnych. Po leczeniu operacyjnym zazwyczaj stosuje się radioterapię – ma ona zniszczyć pozostałe komórki nowotworowe. W razie zaawansowanej choroby lub nieoperacyjnych nawrotów zasadniczą metodę leczenia stanowi chemioterapia. 
Opracowanie:
Kołobrzeg, Jedności Narodowej 86 lok. 88
tel. 94 351 96 71
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz