Artykuł sponsorowany

Jak rzeczoznawca wpływa na likwidację szkód?

Jak rzeczoznawca wpływa na likwidację szkód?

Samochód to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych środków transportu, z którego większość z nas korzysta niemal każdego dnia, czy to w roli kierowcy, czy pasażera. Niestety często zdarzają się sytuacje niezależne od nas, kiedy dochodzi do wypadku i uszkodzenia pojazdu. W takim przypadku możemy starać się o odszkodowanie z ubezpieczenia komunikacyjnego OC lub AC. Jak to zrobić i kiedy warto skorzystać z rzeczoznawcy niezależnego?

Likwidacja szkody – na czym polega i kiedy jest konieczna?

Jeśli jesteśmy uczestnikiem wypadku komunikacyjnego, a co więcej, wskutek zdarzenia uszkodzeniu lub zniszczeniu uległ nasz samochód, powinniśmy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. W zależności od tego z czyjej winy doszło do wypadku, możemy zwrócić się do ubezpieczyciela sprawcy, który ma obowiązek wypłacić nam odszkodowanie w ramach OC sprawcy, bądź do naszego – jeśli posiadamy AC. Po zgłoszeniu szkody rozpoczyna się proces nazywany likwidacją szkody, a więc szereg czynności podjętych przez towarzystwo ubezpieczeniowe, które mają na celu ustalić przyczyny i odpowiedzialność za wypadek, jak również wysokość odszkodowania.

Wycena od ubezpieczyciela

Jednym z kluczowych etapów procesu likwidacyjnego jest kosztorys naprawy uszkodzeń, jakie poniósł nasz pojazd. I tutaj pojawiają się problemy, gdyż rzeczoznawcy z firm ubezpieczeniowych często wykonują zaniżony kosztorys, na podstawie którego później otrzymujemy znacznie mniejsze odszkodowanie, niż nam się należy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż ubezpieczyciele po prostu nie chcą być stratni, dlatego też każdy z nich ma własne zasady, według których dokonuje wyceny. Zazwyczaj powodem zaniżenia kosztorysu jest uwzględnienie zamiast części oryginalnych znacznie tańszych zamienników. Kolejny problem stanowi obliczanie stawki za robociznę mechaników – firmy ubezpieczeniowe przeważnie przyjmują te uśrednione. Można się również spotkać z nieuzasadnionym orzeczeniem o szkodzie całkowitej. Wtedy poszkodowany uzyskuje nie tylko zaniżone odszkodowanie, ale też zostaje z wrakiem samochodu.

Dlaczego skorzystać z usług rzeczoznawcy niezależnego?

Nie wszyscy są tego świadomi, ale oczywiście nie musimy zgadzać się na wycenę i wysokość odszkodowania zaproponowane przez ubezpieczyciela. Wystarczy skorzystać z usług rzeczoznawców niezależnych, których znajdziemy w firmie rzeczoznawcaonline.pl. Tam fachowcy z dziedziny wyceny szkód we współpracy z prawnikami, dokonają rzetelnej oceny i przygotują rzeczywisty kosztorys, który stanie się dla nas podstawą do uzyskania wyższego odszkodowania. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że zlecając zadanie firmie, my nie musimy się o nic martwić, szukać zawiłych przepisów prawny regulujących proces likwidacji szkody, czy też samodzielnie rozmawiać z ubezpieczycielem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz