Jak rozpoznać zakaźne choroby wirusowe?

Jak rozpoznać zakaźne choroby wirusowe?

Choroby wirusowe męczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Odra, różyczka, świnka i ospa wietrzna często przypisane są do wieku dziecięcego. Rzeczywiście najczęściej choroby te występują u dzieci pomiędzy 5 a 15 rokiem życia. Zdarza się jednak, że chorują na nie także dorośli. Sprawdź, jakie objawy są charakterystyczne dla tych chorób i jakie powikłania mogą być ich konsekwencją.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Choroby wirusowe wieku dziecięcego

Chorobami wirusowymi zarazić się jest bardzo prosto. Wystarczy, że zachoruje jedno dziecko, zarazi drugie – zdarzają się okresy, że całe przedszkola i szkoły chorują. Dzieci zarażą rodziców i dziadków i tak ciągnie się łańcuszek zarażeń. Nigdy nie mamy gwarancji, że raz przebyta choroba do nas nie wróci.

Odra

Charakterystycznymi objawami odry jest wysypka – gruboplamista, zlewająca się w żywo-czerwone plamy z drobnymi grudkami o nieregularnych kształtach. Towarzyszyć jej mogą zaczerwienienie oczu, światłowstręt, katar, kaszel oraz wysoka gorączka. Twarz chorego wygląda na bardzo zmęczoną.

Warto pamiętać, że odra jest najbardziej zaraźliwa na pięć dni przed pojawieniem się wysypki i cztery dni od momentu jej wystąpienia – sprawdź, jak wygląda odra.

Różyczka

Różyczka także wiąże się z plamami na ciele. W przypadku tej choroby na skórze pojawia się plamisto- grudkowa wysypka. Najpierw różyczka atakuje ona okolice twarzy i szyi, a z upływem czasu rozprzestrzenia się również na całe ciało. Charakterystyczne jest także powiększenie węzłów chłonnych. Warto zapoznać się z tą chorobą, aby w przyszłości szybko ją rozpoznać u dziecka albo u siebie – przeczytaj o różyczce.

Świnka

Świnka to nagminne zapalenie ślinianek przyusznych. Powiększone węzły chłonne i obrzęk ślinianek mogą świadczyć o śwince. Ból spowodowany chorobą może utrudniać przyjmowanie płynów i pokarmów, a nawet szersze otwarcie ust.

Wbrew powszechnej opinii na świnkę można zachorować parę razy. Aby szybciej zidentyfikować objawy, dowiedz się więcej o tej chorobie – przekonaj się, jak wygląda świnka.

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna to wysypka, która najpierw pojawia się na tułowiu, aby w krótkim czasie rozprzestrzenić się na całym ciele człowieka. Często krostki pojawiają się także w nosie i w buzi. Są to czerwone rozlane plamy, które przekształcają się w wypukłe krostki wypełnione płynem surowiczym.

Leczenie ospy w dużej mierze polega na zbijaniu gorączki i łagodzeniu świądu. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się ospa wietrzna.

Szczepionki

Na wszystkie te choroby można się zaszczepić. Szczepionki mogą spowodować, że nigdy nie zachorujemy na te przypadłości lub złagodzić cały przebieg choroby. Szczepionki na zakaźne choroby wirusowe są w Polsce obowiązkowe. W większości przypadków szczepi się małe dzieci.

Warto się szczepić! Szczególnie że powikłania, które powstają po tych chorobach, czasami bywają bardzo poważne. Mogą zagrażać życiu, a nawet zdrowiu.

Powikłania po chorobach wirusowych

Pamiętajmy, że jeżeli dopadnie nas zakaźna choroba wirusowa, zawsze warto wybrać się do internisty, który oceni przebieg choroby. Odpoczynek i picie dużej ilości płynów są bardzo wskazane. Zalecenia lekarza są najważniejsze. Przestrzegajmy ich. Szczególnie że powikłania po wyżej wymienionych chorobach mogą być bardzo poważne.

Może to być zwykły przejściowy ból stawów, ale może też dojść do zapalenia opon mózgowych czy zapalenia mięśnia sercowego, co już jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także