Artykuł sponsorowany

Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z dochodów uzyskanych za granicą?

Jak rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z dochodów uzyskanych za granicą?

W momencie, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej, wyjazdy za granicę do pracy stały się dużo łatwiejsze, a co za tym idzie powszechniejsze. Jednak obywatele polscy, którzy mieszkają na terenie Rzeczpospolitej i pracują w innym kraju, muszą pamiętać o odpowiednim rozliczeniu swoich dochodów. Właśnie temu służy załącznik PIT/ZG. Wyjaśniamy, jak prawidłowo wykazać przychody z zagranicy w deklaracji podatkowej.

Czym jest załącznik PIT/ZG?

Załącznik PIT/ZG jest specjalnym załącznikiem służącym do rozliczenia dochodów uzyskanych za granicą. Dokumentu nie składa się oddzielnie, ale dołącza się do podstawowych deklaracji:

  • PIT-36, czyli dochody opodatkowane na zasadach ogólnych,    

  • PIT-36L, czyli dochody opodatkowane liniowo,

  • PIT-38, czyli dochody kapitałowe,

  • PIT-39, czyli dochody ze sprzedaży nieruchomości.

To, w jaki sposób oblicza się podatek, jest zależne od tego, w jakim kraju podatnik pracował. W przypadku dochodów zagranicznych ich opodatkowanie jest dokładnie określone przez regulacje o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte między poszczególnymi państwami. Tak więc załącznik PIT/ZG stanowi rozliczenie dochodów zagranicznych przed polskim Urzędem Skarbowym.

Załącznik PIT/ZG – kiedy musisz go wypełnić?

W obecnych czasach wyjazd za granicę w celach zarobkowych jest niezwykle powszechny. To właśnie te osoby, które wyjeżdżają do pracy sezonowej lub mieszkają w Polsce, ale pracują poza jej granicami, są zobligowane do rozliczenia swoich dochodów poprzez wspomniany załącznik PIT/ZG. Co istotne, jeśli podatnik w danym roku podatkowym podejmował pracę w więcej niż jednym kraju, musi złożyć tyle załączników, w ilu krajach pracował. Trzeba też pamiętać, że rozliczenie z załącznikiem PIT/ZG dotyczące pracy zarobkowej w jednym z państw obcych może zawierać kilka różnych źródeł dochodu. Ponadto taka forma rozliczenia dochodów z zagranicy jest wymagana od każdego, nawet jeśli rozliczenia dokonuje się wspólnie z małżonkiem.

Jak rozliczyć załącznik PIT/ZG?

Istnieją dwie metody unikania podwójnego opodatkowania –  wyłączenie z progresją oraz odliczenie proporcjonalne. Samodzielne wypełnienie załącznika PIT/ZG oraz wybranie odpowiedniej metody może przysporzyć wiele problemów. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy fachowców w tej dziedzinie, takich jak działające w Szczecinie Biuro Księgowo-Podatkowe. Pierwsza z metod jest stosowana w sytuacji, gdy podatnik w danym roku podatkowym uzyskał także przychody w Polsce. Metoda wyłączenia z progresją zakłada, ze opodatkowaniu nie podlegają dochody zagraniczne, ale mają one wpływ na wysokość stopy procentowej. Następnie ustalona stopa pozwala obliczyć wartość podatku dla dochodów osiągniętych w Polsce. Z kolei odliczenie proporcjonalne polega na tym, że dochody osiągnięte za granicą są sumowane z tymi uzyskanymi w Polsce. Natomiast od podatku, który oblicza się na podstawie łącznej sumy dochodów, odlicza się podatek zapłacony w innym kraju.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz