Artykuł sponsorowany

Jak przeprowadza się badanie krtani u dzieci i dorosłych?

Jak przeprowadza się badanie krtani u dzieci i dorosłych?

Krtań to narząd mowy, który znajduje się między gardłem a tchawicą. Jest odpowiedzialna za wydawanie dźwięku. Warto wiedzieć, w przypadku stanów chorobowych tego odcinku układu oddechowego, jakie badania są wykonywane i w jaki sposób przebiegają. Z pewnością zmniejszy to stres, normalny przed wizytą u lekarza. Jeśli masz problemy z krtanią, lub widzisz różne niepokojące objawy u swojego dziecka - nie zwlekaj!

Objawy chorób krtani

Krtań to bardzo skomplikowany narząd, który składa się z nagłośni, dwóch strun głosowych rzekomych oraz dwóch strun głosowych prawdziwych. Swoim kształtem przypomina odwróconą piramidę o ściętym i zaokrąglonym wierzchołku.

Najczęściej spotykanymi objawami, które mogą wskazywać na problemy z krtanią, są suchość w ustach, nienaturalna barwa głosu oraz chrypka. Często tego typu przejawy są często ignorowane, gdyż mogą kojarzyć się z przeziębieniem. Jednak taka sytuacja może wymagać konsultacji z lekarzem, dlatego nie należy jej lekceważyć. Przeprowadzi on specjalistyczne badania krtani i sprawdzi, czy wszystko jest na pewno w porządku.

Obawiając się o swoje zdrowie dobrze jest wybrać się do doświadczonego lekarza, czyli w tym wypadku laryngologa. W Radzyniu Podlaskim warto umówić się do gabinetu laryngologicznego Beaty Bocheńskiej, która zapewnia diagnostykę oraz leczenie chorób z zakresu laryngologii, foniatrii oraz audiologii. Pamiętaj - w przypadku objawów związanych z chorobami krtani lepiej nie zwlekać. 

Badania krtani 

Badania laryngologiczne umożliwiają diagnostykę wszelkich urazów krtani, zapaleń lub guzów w niej obecnych. Mogą także ustalić, czy istnieją jakieś zaburzenia rozwojowe i czynnościowe w tym obszarze. 

Pierwszym, podstawowym badaniem jest laryngoskopia pośrednia, którą przeprowadza się w pozycji stojącej lub siedzącej. W okolice języczka laryngolog wkłada lusterko krtaniowe, a pacjent musi wymawiać głoski “e” lub “i”. Czasem przy tym badaniu znieczula się tylną powierzchnię gardła. 

Innym badaniem krtani jest laryngoskopia bezpośrednia, czyli oglądanie krtani w znieczuleniu ogólnym po wcześniejszej intubacji. Badanie to przeprowadza się w pozycji leżącej. Giętki endoskop wprowadza się do krtani  przez jamę ustną lub nos. 

Warto wspomnieć także o mikrolaryngoskopii - badanie to wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i dostarcza ono najwięcej informacji na temat zmian chorobowych. Może mieć zastosowanie diagnostyczne oraz lecznicze. Można podczas tego badania pobrać wycinki lub usunąć zmiany patologiczne krtani takie jak brodawczaki.

Laryngostroboskopia natomiast jest podstawowym badaniem specjalistycznym krtani, dzięki któremu można ocenić głos, jego charakter, sposób tworzenia, czas fonacji itd. Jest ono bardzo przydatne w trakcie wczesnej diagnostyki zmian nowotworowych.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz