Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces renowacji obiektów zabytkowych?

Jak przebiega proces renowacji obiektów zabytkowych?

Zabytki architektury tworzą tkankę dziedzictwa narodowego. Dotyczy to nie tylko obiektów z dawnych epok, ale również charakterystycznych dla historii architektury budynków sprzed kilkudziesięciu lat. Oczkiem w głowie specjalistów od kultury materialnej jest utrzymywanie obiektów zabytkowych w jak najlepszej kondycji i formie najbardziej zbliżonej do oryginału. Dlatego tak dużą wagę przywiązują do przebiegu ich renowacji.

Dlaczego renowacja obiektów zabytkowy jest ważna?

Architektoniczne obiekty zabytkowe szczególnie narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, dodatkowo spotęgowanych wiekiem budowli. Ówczesne technologie budowlane, mimo wielkiego kunsztu architektonicznego nie dawały skutecznego zabezpieczenia przed wiatrem, opadami, skokami temperatury i promieniowaniem UV. Czynniki te przez wiele lat naruszały strukturę obiektów, powodowały stopniową erozję tkanki budynku, co prowadziło do większych uszkodzeń. Dlatego dla zachowania pierwotnego stanu ważnych dla dziedzictwa kulturowego zabytków prowadzi się regularne renowacje obiektów architektonicznych. Wykonywać tę czynność mogą jedynie profesjonalne firmy z dużym doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą. Jedną z takich firm jest działający w Poznaniu Zakład Remontowo-Budowlany Renor.

Przede wszystkim zezwolenie konserwatora zabytków

Rozpoczęcie jakichkolwiek prac związanych z zabezpieczaniem, konserwacją lub renowacją zabytków, musi być poprzedzone odpowiednimi zezwolenia. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, z 23 lipca 2003 r. nakłada na właściciela zabytkowej nieruchomości obowiązek uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie wszelkich robót budowlanych. Dotyczy to prac związanych z przebudową, nadbudową lub rozbudową obiektów. Również prace mające na celu uzupełnianie brakujących fragmentów lub odnowę istniejących, ozdabianie budynku, zmianę pokrycia czy koloru elewacji bądź rozkładu wnętrz wymagają stosownej akceptacji.

Adaptacje i renowacje obiektów zabytkowych – zakres prac

Renowacja, odmiennie niż konserwacja ma za zadanie odtworzeni brakujących elementów architektury w sposób zbliżony do pierwotnej formy. Dotyczy zarówno prac na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzach. W ramach kompleksowej renowacji profesjonalne firmy wykonują:

  • adaptację wynikające ze zmiany sposobu użytkowania obiektów,
  • docieplanie budynków
  • renowację elewacji zabytkowych poprzez nakładanie tynków i preparatów renowacyjnych,
  • oczyszczanie i odgrzybianie,
  • renowację posadzek i ścian wewnętrznych,
  • renowację schodów wewnętrznych i zewnętrznych,  
  • remonty więźby i pokryć dachowych,
  • oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz