Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo ustawić panele słoneczne? Spytaliśmy fachowców z firmy IT Fotowoltaika

Jak prawidłowo ustawić panele słoneczne? Spytaliśmy fachowców z firmy IT Fotowoltaika

Instalacja systemu fotowoltaicznego pozwala na pozyskanie darmowej energii, która będzie zasilać urządzenia w naszym gospodarstwie. Duży wpływ na opłacalność układu ma samo umiejscowienie paneli słonecznych. Dlatego też ich lokalizacja powinna być zawsze dokładnie przemyślana. W profesjonalnym ustawieniu ogniw, a także ich montażu pomogą nam z pewnością wyspecjalizowane firmy, chociażby IT Fotowoltaika.

Panele słoneczne nie tylko na dachy

Aby uzyskać z systemu fotowoltaicznego jeden kilowat mocy, potrzeba siedmiu metrów kwadratowych powierzchni paneli słonecznych. Jako, że nie każdy inwestor dysponuje działką o dużej przestrzeni, często jedynym słusznym rozwiązaniem jest instalacja modułów na dachu.  Warto pamiętać, iż ogniwa w żaden sposób nie wpływają na jego konstrukcję, przez co nie trzeba się martwić koniecznością przeprowadzania dodatkowych robót budowlanych. Producenci zadbali bowiem o akcesoria montażowe, w tym przede wszystkim o specjalistycznie zaprojektowane uchwyty, które odpowiadają za stabilność komponentów. Nie sposób pominąć faktu, iż panele są na tyle uniwersalne, że ich instalacja w innych lokalizacjach również przebiega bezproblemowo. Spotykamy je więc również na gruncie czy elewacji obiektu. Jak podkreśla przedstawiciel firmy IT Fotowoltaika.

Instalacja gruntowa niesie za sobą wiele korzyści, chociaż wiążą się z mnogością prac przygotowawczych, w tym oceny jakości gleby. Panele w takiej konfiguracji są łatwiejsze w czyszczeniu i konserwacji, a w razie awarii nie sprawiają problemu z dostępem.  Z kolei ogniwa montowane na fasadach budynku dają szansę na stosunkowo efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego również w okresie zimowym. Wymagają one pozostawienia pustej przestrzeni pomiędzy panelami a konstrukcją nośną, dzięki czemu zapewniona zostanie im właściwa wentylacja.

Właściwe ustawienie paneli

Jedną z głównych zasad co do wyboru lokalizacji paneli, jest unikanie zacienionych obszarów. Przeszkodę mogą stanowić zarówno drzewa, jak i elementy infrastruktury energetycznej. Specjaliści z przedsiębiorstwa IT Fotowoltaika zalecają je kierować w kierunku południowym pod kątem czterdziestu pięciu stopni, co zapewni systemowi maksymalną wydajność. Taki zabieg pozwala na wydłużenie czasu ekspozycji na promieniowanie słoneczne, w dużym  stopniu ograniczonego  przez ruch obrotowy ziemi. Należy dodać, iż szczególnie nieopłacalne będzie ustawienie ogniw na wschód, gdyż nie osiągną wówczas pełni mocy. Chociaż takie położenie można zrekompensować, zwiększając powierzchnię paneli, należy liczyć się wówczas z większymi nakładami finansowymi, na które nie każdy może sobie pozwolić.

Wedle szacunków ogniwa pożądaną wydajność osiągają w temperaturze 25 stopni. Niestety w okresie letnim często rozgrzewają się one do wartości dwukrotnie wyższej. Aby zniwelować negatywne oddziaływanie czynników termicznych, należy więc zapewnić całej instalacji odpowiednie chłodzenie. Dlatego też najlepiej, gdy panele są wystawione na wiatry, które chłodzą system w sposób całkowicie naturalny. Takie warunki zapewnia otwarta przestrzeń, gdzie przepływ powietrza  nie jest przez nic zakłócony.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz