Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo czyścić meble ze skórzaną tapicerką?

Jak prawidłowo czyścić meble ze skórzaną tapicerką?

Fotele lub kanapy obite skórzaną tapicerką wciąż uchodzą za ekskluzywne wyposażenie wnętrza. Takie meble można spotkać nie tylko w domach, ale również biurach czy poczekalniach prywatnych gabinetów lekarskich. Aby olśniewały swoim wyglądem, wymagają jednak prawidłowego czyszczenia oraz impregnacji. Zabiegi należy wykonywać z ostrożnością, ponieważ nietrudno o trwałe uszkodzenia.

Tylko zalecane preparaty

W Internecie można odnaleźć wiele instruktaży i porad, jak domowymi sposobami dbać o meble tapicerowane. O ile w przypadku tych, pokrytych tekstyliami mają one swoje uzasadnienie, o tyle w przypadku skóry takie eksperymenty mogą przynieść zupełnie odwrotny efekt. Bez dwóch zdań należy unikać płynu do mycia naczyń, mydła, proszków do prania, nie wspominając o tak agresywnych detergentach jak benzyna, aceton czy spirytus. W ten sposób nie tylko ryzykujemy trwałe odbarwienie materiału, ale również zmatowienie lub w skrajnych przypadkach dziury. Czyszczenie skórzanej tapicerki to proces, do którego trzeba wykorzystywać wyłącznie produkty zalecane przez producenta i przeznaczone do tego rodzaju obić. W przeciwnym razie możemy na zawsze pożegnać się z efektownym wyglądem naszego mebla.

Niezwłoczne usuwanie plam

Kluczem do utrzymania estetyki skórzanego wyposażenia wnętrza jest systematyczne sprzątanie tapicerki. Mowa tutaj przede wszystkim o odkurzaniu. W tym celu należy wybierać szczotki o miękkim włosiu, które nie porysują i nie pozadzierają obicia kanap bądź foteli. Należy skupić się na wszelkich zagłębienia oraz zakamarkach, w których zbiera się najwięcej kurzu, okruchów oraz innych zabrudzeń. Samo siedzisko, jak również oparcie wraz z podłokietnikami można też przetrzeć lekko wilgotną szmatką z mikrofibry. Ta przy da się również do usuwania plam powstałych z jedzenia, picia bądź długopisów. Bardzo ważne, aby pozbywać się ich delikatnie, unikając intensywnego tarcia. W żadnym przypadku nie można w tym celu stosować szorstkich gąbek lub ręczników papierowych, które trwale odbiorą urok także, jeśli chodzi o skóry zamszowe.

Sprawdź: Jak czyścić meble tapicerowane?

Magia czyszczenia parowego

Choć skórzana tapicerka jest zabezpieczana przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych w procesie produkcyjnym, to jednak codzienne użytkowanie mebli sprawia, że te naturalnie brudzą się, tracąc swój pierwotny kolor. Nie jest to jednak nic straconego i raz na rok warto zdecydować się na gruntowe odświeżenie takiego wyposażenia poprzez czyszczenie wodno-parowe, oferowane przez firmę Mgiełka z Burkat. To metoda całkowicie bezpieczna ze względu na brak detergentów, ale jednocześnie niezwykle skuteczna. Strumień pary wodnej zdecydowanie szybciej nagrzewa i tym samym rozbija zabrudzenia, aniżeli sam materiał. Ponadto takie rozwiązanie jest ekologiczne, jak również pozwala na wyeliminowanie większości grzybów wraz z drobnoustrojami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz