Artykuł sponsorowany

Jak powinno wyglądać zdrowe odchudzanie?

Jak powinno wyglądać zdrowe odchudzanie?

Otyłość to problem cywilizacyjny naszych czasów. Jego wszechobecność wynika przede wszystkim z szybkiego tempa życia. Stres w połączeniu z nadmiarem obowiązków sprawiają, że ciągle brakuje nam czasu, zatem tam, gdzie możemy, sięgamy po rozwiązania najprostsze lub rezygnujemy z czynności, które nie są nam niezbędne. Przekłada się to na brak aktywności fizycznej i ubogą dietę opartą na gotowych posiłkach i szybkich przekąskach.

Najważniejsze zasady odchudzania

Należy jednak mieć świadomość, że nadwaga oraz otyłość prowadzić mogą do poważnych problemów zdrowotnych i trwałych, niekorzystnych zmian w organizmie na tle fizycznym czy psychicznym. Odchudzanie nie jest zatem kwestią wyłącznie atrakcyjnego wyglądu, ale droga do uniknięcia między innymi cukrzycy, bóli stawów, chorób krążenia, a także nowotworów. Jednak aby było skuteczne, musi przebiegać zgodnie z kilkoma wytycznymi, które zagwarantują nam powrót do prawidłowej wagi bez szkody dla naszego zdrowia czy samopoczucia. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że skuteczne odchudzanie jest możliwe jedynie w konsultacji ze specjalistą. Dobry dietetyk będzie w stanie ułożyć optymalną dietę dostosowaną do naszych potrzeb żywieniowych i możliwości – o tym jednak bardziej szczegółowo w dalszej części.

Nim skorzystamy z porady eksperta, powinniśmy zadbać o pozytywne nastawienie. Dużą pomocą będzie określenie celu, jaki chcemy osiągnąć, a także dlaczego pragniemy stracić zbędne kilogramy. Warto uświadomić sobie, co najbardziej nam przeszkadza w przestrzeganiu zaleceń – dobrze, gdy wszystkie te informacje spiszemy i umieścimy w widocznym miejscu, by każdego dnia przypominały nam o motywacji. Ponadto oprócz tego, co jemy, istotne są nasze nawyki żywieniowe. Oznacza to jedzenie bez pośpiechu i dokładne przeżuwanie pokarmu. Pamiętajmy również, że dieta to nie wszystko, a na skuteczne odchudzanie wpływ będzie miał także ruch. Tu możliwości mamy wiele, między innymi trening na siłowni czy basenie, aerobik lub jazdę na rowerze.

Prawidłowo ułożona dieta

Wróćmy jednak do kwestii, z którą większość osób z nadwagą ma problem. Jest nią program dietetyczny dostosowany do indywidualnych potrzeb. Co to oznacza? Mianowicie to, że podczas jego układania pod uwagę brane są nasz tryb życia oraz wspomniane już cele, jakie chcemy osiągnąć. Możemy wskazać pewne uniwersalne zalecenia, w tym unikanie węglowodanów, a zwiększenie udziału białka, warzyw i dobrych tłuszczy w naszym jadłospisie. Do ustalenia skutecznej diety odchudzającej, jak wyjaśnia krakowska poradnia dietetyczna Metamorfoza, potrzebna jest jednak analiza struktury ciała, w tym parametrów takich jak masa kości, mięśniowa oraz tkanki tłuszczowej, a także wiek metaboliczny, skład mineralny ciała czy zapotrzebowanie energetyczne.

Właściwy program dietetyczny obejmować będzie kolejno etapy redukcji, stabilizacji i łączenia produktów. Częstym problem stanowi wybór odpowiednich artykułów spożywczych i tworzenie z nich w pełni wartościowych potraw. Kluczem nie jest jednak rezygnacja z wybranej kategorii produktów, ale umiejętne łączenie warzyw, owoców, pieczywa, serów, ryżu czy mięsa wołowego. Nie należy przy tym ignorować preferencji smakowych, inaczej możemy szybko się zniechęcić.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz