Artykuł sponsorowany

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Pozyskiwanie energii ze słońca staje się coraz popularniejsze. Fotowoltaika cieszy się zainteresowaniem na całym świecie, także w Polsce. To alternatywny sposób wytwarzania prądu, który może zasilać zarówno budynki mieszkalne, jak i przemysłowe. Według statystyk energia słoneczna jest jednym z trzech najczęściej wykorzystywanych źródeł odnawialnych. Sprawdź, jak działa instalacja i czy warto się na nią zdecydować.

Dlaczego warto postawić na energię z odnawialnych źródeł?

Energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł określa się mianem "czystej". Jest ona przyjazna środowisku, dlatego wraz ze świadomością ekologiczną społeczeństwa stawia na nią coraz więcej osób. W Polsce jednym z liderów ostatnich lat jest energia słoneczna, którą pozyskuje się przez instalacje składające się z paneli słonecznych.

- Inwestycja z instalację fotowoltaiczną opłaca się szczególnie w przypadku tych budynków, które mają naprawdę duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli miesięczne rachunki szacuje się od 300 złotych wzwyż — podkreśla specjalista z Hurtowni elektrotechnicznej FAR

Jak dokładnie działa instalacja fotowoltaiczna?

System wykorzystujący panele słoneczne działa wyjątkowo prosto. Elementy, które pozyskują energię, montuje się na dachu budynku. Dzięki nim możliwe jest pozyskanie energii słonecznej i wywołanie tak zwanego efektu fotowoltaicznego. Podczas tego zjawiska energia zamienia się na prąd stały.

Jednym z najważniejszych elementów całej instalacji jest falownik. Przy jego pomocy prąd stały zamienia się na prąd zmienny, który służy do zasilania budynku i urządzeń podłączonych do sieci.

Jak można wykorzystać energię z instalacji fotowoltaicznej?

Energia, która powstaje w wyniku pracy instalacji fotowoltaicznej, służy przede wszystkim do bieżącego użytku. Dzięki niej można:

  • zapewnić komfort cieplny w domu — w przypadku ogrzewania elektrycznej,
  • zagrzać wodę w bojlerach elektrycznych,
  • korzystać ze sprzętów codziennego użytku, które wymagają zasilania elektrycznego.

Ponadto, jeżeli panele słoneczne generują nadmiar energii, można oddawać ją do sieci publicznej. Konieczny jest tylko montaż licznika dwukierunkowego i podpisanie stosowanej umowy z odbiorcą prądu.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na instalację fotowoltaiczną? 

Jedną z najważniejszych kwestii, które należy uwzględnić decydując się na instalację fotowoltaiczną, jest przede wszystkim wybór wykonawcy. Warto stawiać na firmy, które zajmują się przygotowaniem projektu, montażem i ewentualnym serwisem w razie jakichkolwiek problemów.

Należy także zwrócić uwagę na całkowity koszt wykonania projektu i montażu. Wstępna wycena instalacji fotowoltaicznej jest zazwyczaj darmowa i do niczego nie zobowiązuje. Można więc sprawdzić oferty kilku firm specjalizujących się w tym zakresie i wybrać opcję, która jest najkorzystniejsza pod względem finansowym.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz