Artykuł sponsorowany

Jak działają bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji dłoni?

Jak działają bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji dłoni?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działają bezdotykowe dozowniki do środków dezynfekujących czy mydła? W jaki sposób dawkowany jest detergent i jaka jest zasada działania takich urządzeń? Na dłoniach przenosi się ogromna ilość chorobotwórczych drobnoustrojów, a dbanie o ich higienę jest niezwykle ważne. Dozowniki bezdotykowe działają szybko, oszczędnie i przede wszystkim higienicznie. Jak? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Zasilanie bezdotykowego dozownika

Stale rozwijający się rynek i powstawanie nowoczesnych urządzeń pozwoliło wyprzeć tradycyjne dystrybutory z pompką ręczną przez dozowniki z automatycznym systemem sterowania. Ich budowa opiera się na trzech głównych elementach: zasilaniu, fotokomórce oraz minipompce. Współpracując ze sobą, tworzą niezawodne i nowoczesne urządzenie – bezdotykowy dozownik do dezynfekcji rąk. Wszystko to zamknięte jest w obudowie najczęściej wykonanej ze stali nierdzewnej, co zwiększa wytrzymałość i odporność na korozję, a także ułatwia czyszczenie.

Zasilanie automatycznego dozownika do dezynfekcji dłoni może być realizowane za pomocą baterii alkalicznej lub przez podłączenie do sieci 230 V. W przypadku niewielkich dozowników, np. w toaletach, stosuje się akumulator 9 V, który wystarcza na około 10 tysięcy uruchomień i aplikacji środka dezynfekującego lub myjącego. Większe dozowniki wolnostojące lub mobilne częściej zasilane są sieciowo.

Dozowniki do środka dezynfekującego lub mydła wyposażone są w fotokomórkę wykrywającą ruch. Jest to niewielki czujnik optyczny, który umieszcza się w dolnej części urządzenia. W momencie, gdy wyczuje on ruch dłonią, wysyła impuls do pompki elektrycznej, która dozuje odpowiednią ilość środka. Czujniki wykrywają ruch w odległości maksymalnie kilkunastu centymetrów od siebie. Zapobiega to wylewaniu się preparatu w momencie, gdy ktoś jedynie przejdzie obok dozownika czy machnie ręką.

Ostatnim, niezwykle ważnym elementem urządzenia do bezdotykowej dezynfekcji rąk, jest niewielka pompka elektryczna. Pobudzona przez fotokomórkę uruchamia się automatycznie. Precyzyjnie odmierza z zasobnika ustawioną dawkę preparatu, którą następnie odprowadza do kanałów wyprowadzających.

Dlaczego bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji dłoni są lepsze?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dozowników do mydła. To między innymi dozowniki z pompką uruchamianą dłonią, z pompką uruchamianą łokciem, uruchamiane przez naciśnięcie stopą pedału, a także bezdotykowe dozowniki działające na fotokomórkę.Wybór jest bardzo duży, ale coraz więcej osób stawia na bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji rąk. Dlaczego są lepsze? Rozmawialiśmy z pracownikiem firmy Eurotechnika, producenta urządzeń do dezynfekcji:

Bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji rąk mają szereg zalet i o wiele lepiej sprawdzają się w miejscach publicznych niż tradycyjne dozowniki z pompką uruchamianą dłonią czy łokciem. Przede wszystkim są najbardziej higieniczne, ponieważ preparat wypływa z urządzenia po zbliżeniu rąk i nie wymaga wciskania żadnych przycisków. Fotokomórka wykrywa ruch dłoni i wysyła impuls do pompki, która dozuje odpowiednią ilość środka. Pozwala to na szybką, higieniczną i precyzyjną dezynfekcję. Dodatkowo takie urządzenia są bardzo łatwe w eksploatacji i umożliwiają niskie zużycie środka odkażającego, co w przypadku dużego przepływu osób ma ogromne znaczenie.

Bezdotykowa obsługa dozowników to innowacyjne podejście, które pozwala na zachowanie najwyższych standardów higieny w takich miejscach jak urzędy, szpitale, szkoły czy galerie handlowe. Bardzo często mają obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej, co podnosi trwałość urządzeń i pozwala bez obaw stosować je w nawet wilgotnych pomieszczeniach jak łazienki. Najważniejszą zaletą bezdotykowych dozowników jest brak bezpośredniego kontaktu z elementami urządzenia, dzięki czemu nie przenosi się żadnych patogenów chorobotwórczych. Jest to niezwykle ważne szczególnie w dobie pandemii koronawirusa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz