Artykuł sponsorowany

Jak działa pompa ciepła? Odpowiada ekspert z Kurdynowski Instalacje Waldemar Kurdynowski

Jak działa pompa ciepła? Odpowiada ekspert z Kurdynowski Instalacje Waldemar Kurdynowski

Podczas budowy domu należy wybrać sposób ogrzewania, który zostanie zamontowany. Coraz częstszym wyborem jest pompa ciepła. Ich montażem zajmuje się firma Kurdynowski Instalacje Waldemar Kurdynowski z Bydgoszczy Jest to bardzo ekologiczna forma ogrzewania, która praktycznie nie generuje szkodliwych odpadów. Montaż tego rodzaju systemu ogrzewania jest również bardzo wygodny, ponieważ nie trzeba martwić się o kupowanie źródła ogrzewania i nie jest potrzebne miejsce do jego magazynowania.

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła można najprościej wytłumaczyć na przykładzie lodówki. Z tą różnicą, że lodówka usuwa ciepło ze swojego wnętrza i wydziela je na zewnątrz. Natomiast pompa ciepła zabiera ciepło z zewnątrz i przekazuje energię cieplną do domu. Do funkcjonowania to urządzenie potrzebuje tylko energii elektrycznej, która zasila cały system. Składa się on z systemu pobierającego ciepło ze środowiska, pompy ciepła, która przetwarza energię cieplną oraz system odpowiedzialny za rozprowadzanie i odprowadzanie ciepła z wnętrza domu i wprowadzanie do wnętrza. Zasadę działania urządzenia wyjaśnia ekspert z Kurdynowski Instalacje:

W systemie, który ma za zadanie odbierać ciepło z otoczenia zewnętrznego, krąży czynnik, którym jest najczęściej roztwór glikolu. To on pobiera ciepło z otoczenia (jest to zależne od rodzaju pompy, pompa gruntowa pobiera ciepło z gruntu, a pompa powietrzna z powietrza).  Następnie energia cieplna trafia do pompy ciepła, gdzie w wymienniku ciepła (inaczej parowniku) zostaje ona przekazana do czynnika chłodniczego.

Następnie czynnik chłodniczy odparowuje. Para jest pobierana przez sprężarkę, która podnosi temperaturę czynnika chłodniczego. Następnie w skraplaczu gorący czynnik chłodniczy, który jest w postaci gazowej, jest skraplany pod ciśnieniem i w ten sposób oddaje ciepło. Potem czynnik chłodniczy, który jest skroplony, jest przekazywany do specjalnego zaworu, który powoduje zmniejszenie jego ciśnienia, a on sam zmienia znów stan na ciekły. Podczas montażu systemu z pompą ciepła w instalacji montowane są specjalne zasobniki, które są odpowiedzialne za magazynowanie ciepła. Zazwyczaj znajduje się w nich woda, która jest czynnikiem grzewczym. Przejmuje ona ciepło przekazane przez czynnik chłodniczy i przekazuje go do grzejników lub do zbiornika ciepłej wody użytkowej.

Zalety pompy ciepła

Ze względu na fakt, że pompa ciepła pobiera energię z otoczenia (powietrze lub grunt) jest bardzo ekonomicznym sposobem na ogrzewanie mieszkania. Jej instalacja jest dość kosztowna, ale można uzyskać dofinansowanie na jej montaż. To bardzo ekologiczny sposób na ogrzewanie domu, który staje się coraz popularniejszy.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Paderewskiego 30 lok. 10
tel. 501 552 570
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz