Artykuł sponsorowany

Jak dbać o trawnik – wyjaśnia ekspert z firmy As Zieleni

Jak dbać o trawnik – wyjaśnia ekspert z firmy As Zieleni

Piękny, zadbany trawnik w ogrodzie jest zarówno miejscem spotkań towarzyskich, strefą relaksu, jak i placem zabaw dla dzieci. Aby jednak trawnik za domem stał się oazą piękna i spełniał oczekiwania wszystkich domowników, trzeba o niego dbać. Profesjonalną pielęgnacją trawników zajmuje się firma As Zieleni z miejscowości Owczarnia.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Wraz z nadejściem wiosny należy zadbać o trawnik po ostrej zimie. Zaczynamy od gruntownego sprzątania: zbierania gałęzi i grabienia źdźbeł trawy. Oczyszczony trawnik jest gotowy do kolejnych zabiegów wertykulacji i aeracji. Wertykulacja polega na ścinaniu trawy w pionie przy pomocy grabi lub specjalnego wertykulatora. W ten sposób pozbywamy się martwej trawy i mchu oraz przywracamy warunki do wzrostu trawnika. Zabieg wykonujemy dwa razy w roku: wczesną wiosną i jesienią. Zaraz potem przeprowadzamy aerację, czyli napowietrzanie trawnika, poprawiające strukturę gleby i poprawia stan korzeni. Zabieg polega na głębokiej perforacji trawy odpowiednim narzędziem. Jeśli trawnik jest mały, możemy zastosować specjalne nakładki na buty lub ochraniacze na buty wyposażone w kolce. W przypadku dużych powierzchni potrzebny będzie profesjonalny aerator. Napowietrzanie przeprowadzamy dwa razy w roku wiosną i pod koniec lata. Przed wykonaniem zabiegu trawnik należy skosić do wysokości około 3 cm i obficie podlać.

Koszenie i podlewanie trawnika

Kiedy kosisz trawę po raz pierwszy, przytnij ją do maksymalnej wysokości 3 cm. Dzięki temu zapewnisz trawie lepsze nasłonecznienie. Jesienią kontynuuj koszenie do wysokości około 5 cm. Przed ostatnim koszeniem, które odbywa się najlepiej w połowie października, opuść ostrze na wysokość 3 cm. Pamiętaj o pielęgnacji trawnika po skoszeniu przed zimą oraz o wygrabieniu wszelkich resztek mchu, obumarłych roślin i skoszonej trawy. Ten zabieg zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych. Najlepiej podlewać trawę późnym wieczorem lub wcześnie rano. Nie podlewaj trawnika zbyt często poza sezonem wegetacyjnym, bo trawa nie potrzebuje dużo wody. Na początku wiosny i pod koniec jesieni podlewaj trawę co drugi dzień. Z reguły trawa cieniolubna potrzebuje mniej wody, ale uważaj, aby jej korzenie nie dotykały korzeni drzew i krzewów; w takich sytuacjach zwiększ intensywność podlewania.

Nawożenie trawnika

Oprócz podlewania, koszenia, wertykulacji i aeracji trawnik należy odpowiednio nawozić. Profesjonalnie tymi działaniami zajmuje się firma As Zieleni z miejscowości Owczarnia. Jeśli chodzi o dostarczanie trawie właściwych składników odżywczych, to należy pamiętać o kilku zasadach. Jeśli chcemy, aby trawnik zachował swoje piękno, musi być regularnie nawożony. Lepiej robić to od 2 do 3 razy rocznie. Nawóz stosowany wiosną musi zawierać dużo azotu, która stymuluje wzrost trawnika. Jesienią użyj nawozu o wysokiej zawartości fosforu, aby pomóc jej przetrwać zimę. Nawozimy trawnik przy pochmurnej pogodzie, po zgrabieniu trawy, dzięki czemu preparat łatwiej wniknie w jego system korzeniowy. Upewnij się, że nawóz jest równomiernie rozprowadzony na całym trawniku.

Opracowanie:
Owczarnia, Letniskowa 6
tel. 534 855 022
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz