Artykuł sponsorowany

Jak dbać o starszego psa?

Jak dbać o starszego psa?
Czy wiesz, że psi senior wymaga innej opieki niż młody i aktywny psiak? Przede wszystkim musisz zmienić jego dietę i poświęcić więcej uwagi na zabiegi profilaktyczne! Kiedy Twój pupil stanie się seniorem? W jaki sposób powinieneś o niego dbać, aby żył długo i cały czas cieszył się dobrym zdrowiem? Przeczytaj, zanim staniesz się właścicielem starszego psa i bądź przygotowany na wszystko!

Kiedy pies staje się seniorem?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko zależy od rasy psa, a ściślej mówiąc – jego wielkości. Dogi niemieckie często umierają w wieku zaledwie 6/7 lat, dlatego też w ich przypadku szybko można mówić o byciu seniorem. Jeśli chodzi o małe psy, wiele z nich żyje ponad 18 lat, a niekiedy nawet ponad 20! Żeby określić, czy Twój pies staje się seniorem, najlepiej przeanalizować jego stan zdrowia i aktywność. Jeśli zauważasz, że psiak nie jest już w tak dobrej formie, jak kilka lat temu, warto zacząć traktować jak seniora i jeszcze bardziej zadbać o jego zdrowie. U dużych psów ma to miejsce około 7-8 roku życia, a u małych mniej więcej po ukończeniu 10-11 lat. Profilaktyka psiego seniora to przede wszystkim badania weterynaryjne, dieta i dbanie o jego komfort psychiczny.

Jakie badania wykonywać?

Profilaktyczne wizyty u weterynarza to podstawa. Senior powinien pojawiać się w gabinecie regularnie, nawet wtedy, kiedy nie dzieje się nic niepokojącego. Kluczowe jest wykonywanie badań krwi i moczu. Dobry weterynarz podpowie Ci, jakie badania należy zlecić, aby prawidłowo ocenić stan zdrowia starszego psa. Korzystaj z usług gabinetów weterynaryjnych, które na pierwszym miejscu stawiają dobro zwierząt i mają wielu stałych klientów. Przykładem może być przychodnia Aba-Vet, która znajduje się w Wieliczce. Konsultować z weterynarzem należy również wszelkie odstępstwa. Jeśli psi senior dziwnie się zachowuje (np. załatwia się w mieszkaniu), może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Nie bagatelizuj nawet najdrobniejszych niepokojących objawów!

Czy trzeba zmieniać dietę?

Zmiana diety w przypadku psich seniorów jest bardzo ważna. Starsze psy nie są już tak aktywne, jak młode i może grozić im otyłość, cukrzyca i wiele innych chorób. Dieta seniora powinna być bogata w składniki mające pozytywny wpływ na układ ruchu, między innymi wapń, witaminę D i kolagen. Psi seniorzy często mają problemy z układem pokarmowym, dlatego ważne jest, aby posiłek był skomponowany z delikatnych składników. O tym, jaką dietę należy wprowadzić, decyduje również stan uzębienia. Starsze psy bardzo często wymagają usunięcia kilku zębów, a po zabiegu zaleca się podawać miękkie pożywienie, aby uniknąć problemów trawiennych np. mokrą karmę lub mielone mięso.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz