Artykuł sponsorowany

Jak dbać o ciężarną suczkę? Pomoc lecznicy weterynaryjnej Strażacka

Jak dbać o ciężarną suczkę? Pomoc lecznicy weterynaryjnej Strażacka

Ciąża u suczki to niewątpliwie trudny okres zarówno dla niej, jak i dla właściciela. Przed opiekunem zwierzaka stoi bowiem wiele wymagań – musi on zapewnić swojemu pupilowi szczególny komfort i bezpieczeństwo w tym czasie. Zastanówmy się zatem, jak dbać o ciężarną sukę i kiedy należy skorzystać z pomocy weterynarza, na przykład z lecznicy weterynaryjnej  Strażacka.

Przebieg ciąży u psów

Ciąża u suczki trwa około 63 dni. Jeśli okres ten się przedłuża, niekiedy konieczne może być przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Gdy poród się zbliża, zwierzak zaczyna szukać sobie odpowiedniego miejsca. Buduje spokojne, zaciemnione gniazdko. Jako właściciele możemy w tym pomóc, przygotowując ręczniki, podkłady higieniczne i odpowiednie zabezpieczenia – aby szczeniaki nie wypadły z kojca. Do kolejnych objawów ciąży należy także wydzielina mleczna w sutkach, a kilkanaście godzin przed porodem pojawia się również obfity wypływ z pochwy. Jeśli zauważamy sygnały zbliżającego się porodu, powinniśmy odseparować suczkę od innych zwierząt domowych oraz zapewnić jej spokój i ciszę. 

Podczas samej ciąży także musimy zadbać o kondycję fizyczną i psychiczną naszego pupila. Podstawę opieki okołoporodowej stanowi żywienie. Trzeba zapewnić suczce zbilansowaną dietę, lecz nie należy jej przekarmiać. Pamiętajmy jednak, że w okresie okołoporodowym suka potrzebuje więcej pokarmu – płody intensywnie się rozwijają, przez co wzrasta zapotrzebowanie na energię i sole mineralne. Jeśli zwierzak nie ma dużego brzucha i dolegliwości związanych z ciążą, to warto dostarczyć mu dużej ilości aktywności fizycznej. Wysoka kondycja przełoży się na sprawniejszy przebieg porodu. Nie może to być natomiast intensywny trening z bieganiem i gwałtownymi skokami. W przypadku ras długowłosych powinniśmy także skrócić włosy suczki w okolicach sromu i sutków. To ułatwi karmienie szczeniaków. 

Pomoc weterynarza

Dobry weterynarz powinien wspierać nas na każdym etapie psiej ciąży. Początkowo musi potwierdzić, że faktycznie możemy spodziewać się przyjścia na świat szczeniaków. W przypadku niewysterylizowanych suk zdarzają się bowiem tzw. ciąże urojone, których objawy są bardzo zbliżone do ciąży prawdziwej. Z weterynarzem warto skonsultować żywienie i pielęgnację ciężarnej suczki oraz omówić przebieg porodu. Trzeba się zgłaszać do niego także w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących dolegliwości. Na czas porodu warto mieć przy sobie numer do zaufanego gabinetu i jak najszybciej zadzwonić, jeśli pojawią się komplikacje.

Powinniśmy zatem już na samym początku ciąży zwierzaka zastanowić się nad wyborem specjalisty, z którego usług skorzystamy. Swoją pomoc w pielęgnowaniu ciężarnych suczek oferuje wspomniana lecznica weterynaryjna Strażacka. Działa ona od 1990 roku – bogate doświadczenie sprawia, że jest w stanie udzielić niezbędnej pomocy nawet w trudnych przypadkach. Zajmuje się nie tylko położnictwem, ale też m.in. chirurgią miękką, dermatologią i stomatologią. Specjaliści przeprowadzają badania laboratoryjne, wykonują szczepienia i wystawiają paszporty dla zwierząt. Na merytoryczne wsparcie mogą liczyć zarówno opiekunowie psów i kotów, jak i właściciele gryzoni.  
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz