Artykuł sponsorowany

Jak często odrobaczać psa?

Jak często odrobaczać psa?

Adopcja psa to dla wielu osób spełnienie marzeń. Niestety część z nas zapomina, że prócz wiernego przyjaciela, zyskujemy też nowe obowiązki, którym trzeba podołać. Pies, tak jak człowiek, powinien mieć zapewnioną specjalistyczną opiekę lekarską. Weterynarza należy odwiedzać nie tylko wtedy, gdy ze zwierzakiem dzieje się coś niepokojącego, ale też w celach profilaktycznych. Do tych ostatnich można zaliczyć odrobaczanie. Jak często powinniśmy odrobaczać naszego pupila?

Jakie pasożyty najczęściej atakują psy?

Psie pasożyty możemy podzielić na dwie grupy: wewnętrzne i zewnętrzne. Przedstawiciele tych pierwszych żyją wewnątrz organizmu zwierzęcia, natomiast tych drugich -  bytują na jego skórze. Pasożyty wewnętrzne mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psa, a często zagrażają nawet życiu pupila. Zaliczamy do nich nicienie, tasiemce i pierwotniaki. Wywołują one dolegliwości ze strony układu pokarmowego, biegunki i duszności.

Powodują też wypadanie sierści i są przyczyną złego samopoczucia naszych podopiecznych. Jak rozpoznać, że nasz pies stał się żywicielem dla pasożytów wewnętrznych? Objawy inwazji są nieoczywiste, jednak jednym z głównych symptomów jest utrata masy ciała. Bywa, że larwy pasożytów możemy zaobserwować w kale, lecz większość z tych organizmów widoczna jest dopiero pod mikroskopem. Jeśli chodzi o pasożyty zewnętrze, to dużo łatwiej się ich pozbyć. Najczęściej naszym psom życie uprzykrzają pchły i kleszcze.

W jaki sposób odrobacza się psa?

Jak informuje specjalista z przychodni weterynaryjnej „Tropek” – jeśli podejrzewamy, że nasz pies zaraził się pasożytami, konieczna będzie wizyta u weterynarza. Lekarz przeprowadzi odpowiednią diagnostykę, która w przypadku pasożytów wewnętrznych, polega na zbadaniu kału. Jeżeli badanie wykaże obecność nieprzyjaznych organizmów, weterynarz zaaplikuje psu odpowiednie leki. Dobiera się je na podstawie masy ciała zwierzęcia oraz rodzaju pasożyta, który zaatakował naszego pupila. Preparat przeznaczony do likwidacji pasożytów zewnętrznych możemy sami zakupić w dobrym sklepie zoologicznym. Zwykle ma on formę kropli, które aplikuje się na grzbiet psa.

Kiedy trzeba odrobaczyć psa?

Po raz pierwszy należy odrobaczyć psa między drugim a czwartym tygodniem życia. Dorosłe osobniki odrobaczamy co 3-6 miesięcy, chyba że badanie kału wykluczy taką konieczność. Ponadto zwierzęta, które spożywają surowe mięso lub biorą udział w polowaniach, dobrze jest odrobaczać co miesiąc lub dwa. Pamiętajmy, że profilaktykę tego typu powinniśmy stosować niezależnie od tego, czy pupil mieszka z nami w bloku, czy też stróżuje na podwórzu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz