Artykuł sponsorowany

Inwestycja w panele fotowoltaiczne, czyli jak zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne, czyli jak zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Rachunki za prąd przyprawiają cię o zawrót głowy? Nie chcesz ciągle martwić się o to, ile wydajesz na energię elektryczną? Dobre nawyki, takie jak gaszenie światła po wyjściu z pokoju, mogą nie wystarczyć. Warto postawić na bardziej radykalne metody. Z całą pewnością należy do nich montaż paneli fotowoltaicznych, które skutecznie obniżają opłaty za prąd.

Czym są i jak działają panele fotowoltaiczne?

Dzięki systemom fotowoltaicznym energia, która tkwi w promieniach słońca, może być zamieniana na prąd. Aby można było korzystać z takiej technologii, wystarczy zdecydować się na inwestycję w specjalne panele.

Panele fotowoltaiczne montuje się przeważnie na dachu. Składają się na nie ogniwa, które są zbudowane z materiału półprzewodnikowego – najczęściej jest to krzem. To właśnie dzięki nim promienie słoneczne zostają zamienione w energię. Energia ta jest przekazywana do falownika, który przekształca ją w prąd zmienny - ma on parametry umożliwiające wykorzystanie go w domowych gniazdkach.

Instalacja fotowoltaiczna może dostarczać prąd do wielu urządzeń, w tym takich, które nieustannie potrzebują zasilania energią. Są to między innymi kotły elektryczne, pompy grzewcze oraz pompy ciepła. Montaż paneli gwarantuje ekologiczne, ale także oszczędne zasilanie urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych i w obiektach użytkowych. Taką inwestycję powinien rozważyć każdy, komu zależy na oszczędnościach – podkreśla fachowiec z firmy Solumen.

Czy montaż paneli fotowoltaicznych oznacza niższe rachunki za prąd?

Inwestycja w panele słoneczne to przede wszystkim sposób na obniżenie rachunków za prąd – i to bez zbędnych wyrzeczeń. Korzystając z domowych sprzętów tak, jak do tej pory, można liczyć się z mniejszymi wydatkami na energię elektryczną.

Oszczędzanie przy pomocy energii elektrycznej jest możliwe z trzech powodów:

  • prąd zmienny wytwarzany przez falownik pozwala znacznie ograniczyć pobór energii z sieci. Tym samym obniżają się comiesięczne opłaty naliczane za zasilanie urządzeń;
  • nadwyżka prądu z paneli fotowoltaicznych jest „oddawana” do sieci – w razie potrzeby, kiedy nie zostanie wygenerowana dostateczna ilość energii z promieni słonecznych (np. zimą), będzie można z niej skorzystać;
  • dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych podwyżki cen za prąd nie są tak dotkliwe, gdyż zasilanie urządzeń opiera się w znaczącej części na wykorzystaniu naturalnego źródła energii.

Różnica w opłatach będzie zauważalna natychmiast po zamontowaniu paneli – rachunki za prąd zostaną diametralnie obniżone. Natomiast cała inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwróci się po kilku lub kilkunastu latach. Zależy to od tego, jak duże jest zużycie prądu w danym gospodarstwie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz