Hashimoto u dzieci. Objawy, badania, leczenie

Hashimoto u dzieci. Objawy, badania, leczenie

Hashimoto to choroba nie tylko osób dorosłych. Kiedyś diagnozowana głównie u kobiet po 45 roku życia, dziś dotyka coraz młodsze osoby. Objawy Hashimoto u dzieci nie są łatwe do wychwycenia. Przedstawiamy najczęściej spotykane symptomy, które powinny zaniepokoić rodziców. Przeczytaj, kto jest w grypie ryzyka i jak leczyć niedoczynność tarczycy u najmłodszych.

Strony www Strony www

Jakie są objawy Hashimoto u dzieci?

Choroba ujawnia się podobnie jak u osób dorosłych. Niestety objawy Hashimoto u dzieci są często lekceważone. Rodzice tłumaczą trudności w nauce swoich pociech lenistwem czy brakiem talentu. Tymczasem problem ze skupieniem uwagi, kłopoty z pamięcią, apatia czy spadek nastroju u najmłodszych mogą być wynikiem autoimmunologicznego zapalenia tarczycy typu Hashimoto.

Często rodzice zauważają też wahania nastrojów. Dziecko może być nagle pobudzone i rozdrażnione, a za chwilę zupełnie wyciszone i spokojne. Takie zachowanie również powinno skłonić do bacznej obserwacji pociechy, tym bardziej że często nadpobudliwość ruchowa mylona jest z innym zaburzeniem, jakim jest ADHD. By ustalić diagnozę, konieczne jest wykonanie badań na poziom hormonów tarczycowych – TSH, FT3, FT4, 

Hashimoto u dziecka często manifestuje się pogorszeniem stanu skóry i włosów. Kosmyki wypadają, a skóra staje się sucha i szorstka mimo stosowania natłuszczających kremów. Zbyt wysoka waga w stosunku do zbilansowanej diety również powinna wywołać u rodzica czujność. Niepokojące są również stany przewlekłego zmęczenia, senność czy kłopoty z podjęciem wysiłku.

Kto jest w grupie ryzyka?

Na pojawienie się Hashimoto w szczególności narażone są dzieci, które zmagają się z ADHD (jak wcześniej zostało wspomniane, objawy obydwu chorób są mylone i błędnie diagnozowane). Większe ryzyko istnieje także u dzieci z zespołem Downa i cukrzycą typu 1.

Jakie badania na Hashimoto wykonać u dziecka?

Należy udać się z dzieckiem do endokrynologa dziecięcego, który wykona badanie ręczne. Dzięki dotykowi lekarz jest w stanie stwierdzić, czy gruczoł nie jest powiększony. Sprawdzi także, czy na tarczycy nie ma żadnych guzków. Podstawą do postawienia diagnozy jest badanie krwi na poziom TSH. Lekarz zleca również sprawdzenie poziomu przeciwciał tarczycowych. Dodatkowo wykonuje się USG tarczycy, a w niektórych przypadkach konieczna jest biopsja cienkoigłowa. 

Jak leczyć Hashimoto u dziecka?

Hashimoto zarówno u dziecka, jak i dorosłego nie jest uleczalne. Bardzo ważne jest jednak zastosowanie odpowiedniego leczenia na czas, by jak najszybciej pokonać dokuczliwe objawy. Istotna jest dawka podawanego leku, czyli lewoskrętnej tyroksyny, którą dobiera się indywidualnie. Preparat podaje się na czczo.

Czasami nawet podawanie leku nie przynosi rezultatów. Wówczas należy zwrócić uwagę na czynniki, które mogą zaburzać wchłanianie tyroksyny. Do takich czynników należą celiakia, dieta bogatoresztkowa, czyli wegetariańska, przyjmowanie niektórych preparatów z żelazem i glinem, a także zaawansowane schorzenia jelit, wątroby i serca.

Jakie mogą być powikłania Hashimoto u dzieci?

Do głównych powikłań nieleczonej lub nieprawidłowo leczonej choroby u dzieci należą choroby serca, a także obrzęk śluzowaty, czyli choroba Gulla. Mogą pojawić się groźne problemy natury psychicznej, w tym depresja, a także choroba afektywna dwubiegunowa. U nieleczonych dzieci obserwuje się podwyższony poziom cholesterolu we krwi. 

Dowiedz się, co warto wiedzieć o Hashimoto w ciąży.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży