Artykuł sponsorowany

Gp-System Usługi Projektowo-Montażowe Grzegorz Paprot: Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Gp-System Usługi Projektowo-Montażowe Grzegorz Paprot: Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Po podjęciu decyzji o założeniu instalacji fotowoltaicznej, trzeba wybrać odpowiedni rodzaj paneli zamieniających energię słoneczną na energię elektryczną. Na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów. Różnią się one przede wszystkim jakością użytych do ich produkcji materiałów oraz sposobem połączenia ogniw. Odmienność ta wpływa także na sprawność poszczególnych typów paneli. Jakie wyróżniamy rodzaje paneli fotowoltaicznych? Dowiemy się tego od specjalisty z Gp-System Usługi Projektowo-Montażowe.

Panele mono i polikrystaliczne

Najwyższą sprawnością charakteryzują się panele monokrystaliczne. Zbudowane są one z ogniw powstałych dzięki ciągnieniu dużego kawałku monokrzemu. Poznać je można bezproblemowo po ich kolorze, który jest ciemnoniebieski lub czarny. Kształt ogniw zbliżony jest do wyglądu okrojonego koła. Ten aspekt między innymi odróżnia je od paneli polikrystalicznych. Kształt ogniw w tego typu panelach fotowoltaicznych przybiera wygląd kwadratu lub prostokąta, a ich barwa jest jasnoniebieska. Zbudowane są z polikrzemu, czyli z kilku rodzajów pierwiastka, jakim jest krzem. Charakteryzują się niższą sprawnością niż panele monokrystaliczne, jednak są często wybierane przez klientów, gdyż w przeliczeniu na wat mocy okazują się tańsze.

Panele z krzemu amorficznego

Ogniwa takich paneli zbudowane są z krzemu niewykrystalizowanego, zwanego krzemem amorficznym. Charakteryzują się najniższą sprawnością spośród wszystkich rodzajów paneli fotowoltaicznych. Ma to oczywiście zasadniczy wpływ na ich cenę, gdyż również jest ona najniższa z oferowanych na rynku paneli zamieniających energię słoneczną w energię elektryczną. Ich ogniwa są cienkie, nie można ich zauważyć jak w przypadku paneli monokrystalicznych i paneli polikrystalicznych. Często nazywane są panelami cienkowarstwowymi. Do ich zalet możemy zaliczyć niską cenę, ale nie tylko, gdyż są one także lekkie i elastyczne i posiadają niski stopień wrażliwości na wysokie temperatury. Bez problemu można zainstalować je na elewacji budynku, bez konieczności zastosowania dodatkowych wzmocnień.

Panele z ogniw CdTe i CIGS

Główną substancją paneli zbudowanych z ogniw CdTe jest tellurek kadmu, który jest półprzewodnikiem. Najczęściej zbudowane są one z jednego ogniwa. Charakteryzują się czerwoną barwą. Również jak w przypadku paneli z krzemu amorficznego zaliczane są one do paneli cienkowarstwowych. Ogniwa paneli CIGS zbudowane są z kilku pierwiastków, a są to: miedź, ind, gal i selen. Ich grubość nie przekracza kilku milimetrów, dlatego także i je zalicza się do paneli cienkowarstwowych. Ich skład umożliwia absorbowanie większej ilości promieniowania słonecznego. Są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku zastosowania ich w budynkach, gdzie dostęp do promieni słonecznych jest bezpośredni.

Wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych jest istotną kwestią przy zakładaniu instalacji fotowoltaicznej. Przedsiębiorstwo Gp-System Usługi Projektowo-Montażowe zajmuje się profesjonalnym montażem takiego systemu podchodząc do każdego klienta w sposób indywidualny i służąc mu pomocą na każdym etapie realizacji zlecenia.

Panele i nie tylko

Firma Gp-System Usługi Projektowo-Montażowe to przedsiębiorstwo specjalizujące się w szerokim zakresie usług związanych z montażem instalacji fotowoltaicznych oraz systemów monitoringu. Dzięki doświadczeniu i profesjonalizmowi, firma oferuje kompleksowe rozwiązania zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Wśród usług można znaleźć instalację monitoringu dla domów, hal przemysłowych oraz sklepów, co jest niezwykle istotne dla ochrony przed kradzieżą oraz zapewnienia bezpieczeństwa pracowników.

Opracowanie:
Babice, Krakowska 70
tel. 509 264 412
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz