Artykuł sponsorowany

Główne założenia i cele psychoterapii Gestalt

Główne założenia i cele psychoterapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt została opracowana przez Fritza Perlsa w drugiej połowie XX wieku. Należy do humanistycznego nurtu w psychologii powstałego niemal w tym samym okresie. Jest trzecią, obok psychoanalizy i behawioryzmy, najpopularniejszą metodą leczenia problemów psychicznych. Znajduje także zastosowanie w treningu interpersonalnym i doradztwie rodzinnym. Warto, zatem poznać jej najważniejsze założenia oraz cele.

Z kim pracuje psychoterapeuta Gestalt?

Zaburzenia psychiczne dotykają wiele osób na całym świecie. Bez konsultacji ze specjalistami mogą doprowadzić do tragicznych skutków. Jednym ze sposobów pomocy jest terapia Gestalt pozwalająca pacjentowi poradzić sobie z ciężkimi emocjami. Rzecz jasna to tylko pierwsze z jej zastosowań. Metoda Fritza Perlsa wspomaga leczenie:

  • depresji i fobii,
  • zaburzeń lękowych,
  • zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych,
  • zaburzeń osobowości.

Opisywana forma psychoterapii łagodzi przejście przez żałobę po zmarłych bliskich. Mogą z niej korzystać osoby niemające problemów. Wtedy pełni rolę wspomagania w samorealizacji i rozwijaniu własnego potencjału. Terapia Gestalt pozwala także znaleźć odpowiedzi na pytania, które z jakiegoś powodu są ważne dla danej persony.

Założenia terapii indywidualnej i grupowej

Psychoterapię Gestalt cechuje całościowe skupienie się na osobie. Opiera się, bowiem na przekonaniu, że człowiek nie jest tylko zbiorem kilku cech i ich sumą. Uznaje postać za nierozerwalną całość składającą się z umysłu, emocji i ciała. Czerpiąc z tych elementów człowiek jest zdolny samodzielnie wypracować sposoby radzenia sobie ze sterem i innymi problemami psychicznymi. Zrozumienie własnych uczuć, potrzeb i samoakceptacja pozwolą mu pokierować życiem. By to osiągnąć, podczas sesji, psycholog Gestalt skupia się na bieżących myślach, odczuciach i otoczeniu pacjenta. Razem starają się ustalić, co zaburza danej osobie kontakt ze światem. Kładą nacisk na dotarcie do istoty problemu. Terapeuta wciela się w rolę przewodnika a nie eksperta.

Celem terapii Gestalt, oferowanej w łódzkim Centrum psychoterapii i edukacji, nie jest zmiana zachowania czy wyrobienie określonych postaw. Ma umożliwić pacjentowi dokonywanie autonomicznych i świadomych wyborów na podstawie jego realnych potrzeb. W opisywanej metodzie nie istnieją zresztą pojęcia pacjenta i psychologa. Leczenia polega na skutecznej komunikacji i nawiązaniu przez dwie osoby bliskiej relacji opartej na zaufaniu. Przewodnik nie tylko słucha, ale też dzieli się własnymi doświadczeniami. Spotkania mogą mieć charakter indywidualny, ale stosowana jest także psychoterapia grupowa. W tej drugiej wersji często wykorzystywana jest psychodrama. Ponadto osoba przepracowująca problemy jest wspierana przez terapeutę i resztę grupy. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz