Artykuł sponsorowany

Gabinet lekarski Tomasz Bujnowski: Problemy z uszami - kiedy warto udać się do laryngologa?

Gabinet lekarski Tomasz Bujnowski: Problemy z uszami - kiedy warto udać się do laryngologa?

Ból, szum czy uczucie zatkania - problemy z uszami mogą przybierać różne formy i wpływać na naszą jakość życia. Czasami wystarczy domowe leczenie, ale w niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Swoją pomoc w zakresie leczenia dolegliwości usznych oferuje Lekarz Laryngolog Tomasz Bujnowski. W niniejszym artykule przedstawiamy sytuacje, w których warto udać się do laryngologa.

Objawy świadczące o problemach z uszami

Problemy z uszami mogą objawiać się na wiele sposobów. Najczęściej występujące objawy to ból, uczucie zatkania, pogorszenie słuchu, szumy uszne, zawroty głowy czy wydzielina z ucha. Niektóre z nich mogą być przejściowe i ustąpić samoistnie, jednak jeśli utrzymują się dłużej niż kilka dni lub nasilają się, warto skonsultować się z lekarzem.

Kiedy udać się do laryngologa?

Wizyta u specjalisty powinna odbyć się w przypadku, gdy objawy utrzymują się dłużej niż tydzień lub nasilają się. Szczególnie niepokojące są sytuacje, gdy występuje silny ból, wysoka gorączka, krwawienie z ucha czy nagłe i trwałe pogorszenie słuchu. W takich przypadkach nie należy zwlekać z konsultacją, gdyż może to świadczyć o poważniejszych schorzeniach, takich jak zapalenie ucha środkowego, przewlekłe zapalenie ucha zewnętrznego czy trwałe odbiorcze uszkodzenie słuchu. Leczenie schorzeń uszu oferuje Lekarz Laryngolog Tomasz Bujnowski, specjalista z Olsztyna.

Jak dbać o zdrowie uszu na co dzień?

Aby uniknąć problemów z uszami, przede wszystkim należy unikać używania patyczków higienicznych, gdyż w najmniejszym stopniu nie czyszczą one uszu, jedynie upychają gromadzącą się woszczynę w głębi przewodu słuchowego, a także mogą uszkodzić błonę bębenkową oraz wprowadzić bakterie. Warto chronić uszy przed hałasem, nosić osłony na basenie oraz unikać długotrwałego słuchania muzyki na słuchawkach na dużym poziomie głośności.

Badania słuchu jako element profilaktyki

Okresowe badania słuchu są jednym z elementów dbania o nasze zdrowie. Dzięki nim można wcześniej wykryć ewentualne problemy. Osoby narażone na utratę słuchu ze względu na wiek, predyspozycje genetyczne czy zawód, powinny wykonywać takie badania przynajmniej raz w roku. W przypadku dzieci, przesiewowe badania słuchu są wykonywane już w pierwszych dniach życia oraz w trakcie badań kontrolnych w późniejszym okresie.

Leczenie problemów z uszami

Leczenie schorzeń uszu zależy od ich przyczyny. W przypadku niektórych schorzeń, rozpoczynających się często niepozornymi dolegliwościami, warto skonsultować się z laryngologiem, ponieważ nieleczone, mogą doprowadzić do konieczności zastosowania leczenia operacyjnego.

Opracowanie:
Olsztyn, Piotrowskiego 10a
tel. 604 965 785
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz