Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika dla domu. Kiedy to się opłaca?

Fotowoltaika dla domu. Kiedy to się opłaca?

Instalacja paneli fotowoltaicznych przynosi wiele korzyści. Jest kojarzona przede wszystkim z oszczędnością pieniędzy i ochroną środowiska naturalnego, jednak wpływa także na estetykę budynku. Na ten rodzaj dostarczania energii decydują się głównie właściciele domów jednorodzinnych. Czy taka inwestycja im się opłaca? Ile średnio kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych? O tym poniżej.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika polega na wytwarzaniu prądu elektrycznego z energii słonecznej. Jest to trzecie co do wielkości odnawialne źródło energii. Przetwarzanie promieni słonecznych przebiega w kilku etapach. Podstawowym elementem, który do tego służy, są ogniwa fotowoltaiczne zbudowane z półprzewodnika (najczęściej krzemu) przewodzącego ładunek elektryczny. Wyłapywana przez nie energia jest zamieniana w prąd stały. Moduły natomiast zasilają falownik tworzący panel. System fotowoltaiczny montuje się na dachu za pomocą wspornika, który jest podstawą konstrukcji.

W kolejnym etapie prąd stały jest przekazywany do falownika, który przekształca go na zmienny. Element ten odpowiada także za dostosowanie parametrów prądu do domowej sieci. Jeśli energia zostanie wyprodukowana w nadmiarze, na podstawie licznika dwukierunkowego przekazuje się ją do sieci energetycznej. Jeśli natomiast nie pokryje ona zapotrzebowania użytkowników na prąd, właściciel może odebrać z sieci 80% wytworzonej energii.

Kiedy montaż fotowoltaiki opłaca się właścicielom domów?

Panele PV montowane są zarówno na domach, jak i dużych zakładach przemysłowych. W jednym i drugim przypadku wiąże się to z pewnymi korzyściami. Fotowoltaika to bowiem nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także dobry sposób ochrony środowiska naturalnego. Kiedy montaż paneli opłaca się właścicielom domów?

Jak twierdzą pracownicy firmy TELDAW, montaż paneli fotowoltaicznych pozwala realnie obniżyć koszt energii elektrycznej. Minielektrownie są w stanie wytworzyć tyle prądu, aby wystarczyło go do zasilania gospodarstwa domowego. Jednorazowa inwestycja w panele PV tak naprawdę szybko się zwraca. Właściciel zobowiązany jest tylko do wnoszenia raz w roku opłat związanych z utrzymaniem instalacji, które wynoszą obecnie około 150 złotych. Tempo zwrotu kosztów montażu zależy od:

  • kosztów instalacji,
  • miejsca montażu,
  • profilu zużycia energii,
  • sprawności i mocy paneli,
  • rodzaju instalatora.

Dobrze dobrana moc ogniw pozwala na uniezależnienie się od sieci energetycznej oraz magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii, z których można w razie potrzeby skorzystać.

 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz