Artykuł sponsorowany

Formy legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Formy legalizacji zatrudnienia cudzoziemców

Niestabilna sytuacja polityczno-ekonomiczna na wschodzie, a dynamicznie rozwijająca się gospodarka Polski powodują, że nasz kraj jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla obywateli Ukrainy, Kazachstanu, Gruzji, Białorusi, Rosji, a także Turcji. Warto przy tym jednak wiedzieć, że są to mieszkańcy państw, które nie należą do UE, czy EOG, co powoduje, że muszą oni legalizować swój pobyt w Polsce, uzyskując również pozwolenie na pracę zarobkową na terytorium RP.

Kiedy cudzoziemiec nie może wykonywać pracy w Polsce?

Polskie, a także europejskie prawo stanowią, iż cudzoziemcy, nie mogą wykonywać pracy w Polsce, jeśli przebywają na terenie RP, na podstawie wizy wydanej w celu turystycznym, czy ich przyjazd ma charakter zobowiązań międzynarodowych, czy względów humanitarnych. Również uprawnienia do wykonywania legalnej pracy w naszym państwie, nie mają osoby, których zezwolenie na pobyt czasowy został udzielony na podstawie art. 181 ust. 1 Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. Mowa o sytuacjach krótkotrwałego pobytu cudzoziemca w Polsce. Jednym sposobem na uzyskanie zatrudnienia w sposób prawny, jest zatem wystąpienie z wnioskiem o zezwolenie o pracę.



Zezwolenie o pracę

Aby cudzoziemiec mógł wykonywać w Polsce legalną pracę, musi wystąpić o specjalne zezwolenie. Warto przy tym wiedzieć, że również pracodawca ma pewne obowiązki prawne, do których zalicza się konieczność uzyskania od zatrudnianego odpowiednich dokumentów uprawniających do pracy na terenie RP. Wszystkie potwierdzenia w formie kopii muszą zaś być przechowywane w firmach, na wypadek kontroli skarbowych, czy też Urzędu Imigracyjnego. Jeśli chodzi zaś o formy legalizacji pracy obcokrajowca w Polsce, mowa o takich rozwiązaniach, jak:

  1. Wiza w celu wykonywania pracy.
  2. Zezwolenie pobytu czasowego i pracy.
  3. Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

Grupa wyjątków – obywatele Ukrainy i 5 innych państw!

Polskie prawo imigracyjne, przewiduje specjalną grupę wyjątków, do której należą obecnie obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, Mołdawii, a także Armenii. Mieszkańcy tych państw, mają ułatwiony dostęp do rynku pracy w naszym kraju. Dzisiaj mogą oni po uzyskaniu pozwolenia na pobyt czasowy, wykonywać pracę przez 6 miesięcy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Jest to możliwe jednak pod warunkiem posiadania pisemnego oświadczenia podmiotu powierzającego wykonywanie pracy zarejestrowanego we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Ważne jest również sporządzanie pisemnej umowy. We wszystkich sprawach legalizujących pracę – także sezonową – pomagają zaś obcokrajowcom oraz przedsiębiorcom specjalistyczne agencje. Jedną z nich jest firma doradczo-usługowa NONLIMES, która zajmuje się wszystkimi możliwymi sprawami cudzoziemców, gwarantując kompleksową pomoc prawną oraz administracyjną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz