Artykuł sponsorowany

Flekowanie, czyli szybki ratunek dla drewna

Flekowanie, czyli szybki ratunek dla drewna

Drewno to niezwykle popularny materiał wykorzystywany między innymi do produkcji mebli, podłóg, dekoracji i innych elementów znajdujących zastosowanie w naszych domach. Często jednak pojawiają się na nim nie do końca zrośnięte sęki, które najprościej mówiąc, są wadą drewna. Nie ma jednak powodów do zmartwień - nie trzeba wymieniać całej deski czy kupować nowych mebli. Z niezrośniętymi sękami świetnie radzi sobie flekowanie drewna. Czy ono jest i jakie może przynieść efekty? 

Czym jest flekowanie drewna? 

Flekowanie to jedna z metod, która pozwala na skuteczne usunięcie wad drewna. Polega na pozbywaniu się niezrośniętych sęków i wypełnianiem powstałych otworów innym drewnianym materiałem, tzw. flekami. Flekowanie dotyczy zarówno drewnianych desek, które miały być wykorzystane do przeprowadzanych prac, ale były one zbyt słabe, jak i gotowych już mebli czy podłóg, na których zauważyliśmy dopiero co powstałą wadę lub się ona gwałtownie powiększyła. 

Flekowanie to prosty sposób naprawy drewna, którego możemy się podjąć sami. Jak jednak podkreśla specjalista z firmy AD 2000 Zdzisław Jankowski, potrzebne nam będą pewne narzędzia, takie jak sękownik i flekownik. Pierwsze z nich służy do precyzyjnego wycinania otworów o odpowiedniej średnicy. Za pomocą flekownika natomiast, wykroimy fragment materiału idealnie pasujący do powstałego otworu. Wykonując flekowanie, powinniśmy w szczególności pamiętać, by do uzupełniania otworu wykorzystać ten sam gatunek drewna, co naprawiany fragment. Ponadto, nie należy używać mokrego drewna. 

Rodzaje fleków tuszujących wady drewna 

Do uzupełniania otworów możemy wykorzystać wykonane przez specjalistów fleki. Wystarczy dobrać odpowiednią średnicę oraz wybrać rodzaj fleka i materiał, z którego ma być on wykonany. Możemy wyróżnić ich kilka rodzai, m.in.: 

Fleki często występują pod inną nazwą jak np. zaprawki, wyprawki, czy korki. Różnią się one zastosowaniem od fleków szalunkowych. Te pierwsze, stosowane są przede wszystkim do tuszowania wad występujących w drewnie, a są to na przykład rysy, pęknięcia, wpusty pod elementy śrubowe i wcześniej już opisywane niezrośnięte, zmurszałe lub wypadające sęki. Fleki szalunkowe natomiast swoje zastosowanie znajdują w naprawie uszkodzonej powierzchni szalunków, czyli tymczasowych konstrukcji wykonanych np. z drewnianych desek.

Opracowanie:
Dubiny, Główna 1
tel. 502 611 822
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz