Artykuł sponsorowany

Dysplazja szyjki macicy

Dysplazja szyjki macicy

Dysplazja szyjki macicy to pojęcie, które odnosi się również do śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy, która jest opisywana skrótem CIN. Zmiana ta określana jest mianem stanu przedrakowego. Wyróżniamy trzy przypadki dysplazji szyjki macicy, z czego w przypadku dwóch z nich ryzyko wystąpienia nowotworu jest całkiem realne. Dlatego przyjrzymy się nieco bliżej definicji dysplazji, jej diagnostyce oraz metodom leczenia.

Co to jest dysplazja szyjki macicy?

Przez dysplazję szyjki macicy rozumiemy zaburzenia rozwoju komórek nabłonka szyjki macicy. Zaburzenia te mogą prowadzić do powstania raka. Co istotne tego typu zmiany występują o wiele częściej niż na przykład rak szyjki macicy. Specjaliści wyróżniają dysplazję małego, średniego i dużego stopnia. Od rodzaju stopnia zaawansowania zależy ryzyko tzw. zezłośliwienia oraz przekształcenia dysplazji w raka szyjki macicy.  Przyczyną dysplazji w większości przypadków jest przewlekłe zakażenie onkogennymi, czyli związanymi z rozwojem nowotworu, typami wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego).

Jak wygląda diagnostyka i leczenie dysplazji szyjki macicy?

Warto podkreślić, że dysplazja szyjki macicy w znacznej większości przypadków nie daje żadnych objawów. Czasami można zaobserwować pojawienie się upławów i plamień po odbytych stosunkach. Diagnostyka dysplazji szyjki macicy opiera się na wykonaniu badania cytologicznego.

Leczenie dysplazji w każdym przypadku uzależnione jest od stopnia jej zaawansowania. Zmiany małego stopnia często cofają się samoistnie bez konieczności podejmowania leczenia. Bardzo rzadko ulegają przekształceniu w zmiany drugiego stopnia w przeciągu 2 lat od obserwacji. Ważne jednak, aby przestrzegać regularnych kontroli u ginekologa.

Jeśli chodzi o dysplazję o stopniu średnim i dużym wykonuje się tzw. konizację chirurgiczną lub laserową. W kolejnym etapie trzeba wykonać kontrolną kolposkopię oraz cytologię. Badanie przeprowadza się co 6 miesięcy. Ponadto trzeba wykonać też test na obecność wirusa HPV.

W sytuacji, kiedy wynik testu będzie dodatni, a wynik badania cytologicznego oraz kolkoskopowego da nieprawidłowe wyniki, konieczna może się okazać biopsja oraz wyłyżeczkowanie kanału szyjki macicy. W przypadku prawidłowych wyników badań należy raz w roku, przez 20 lat, wykonywać badania przesiewowe.

W sytuacji wystąpienia raka gruczołowego lekarze specjaliści zalecają jedną z trzech metod, a mianowicie konizację chirurgiczną, trachelektomię oraz histerektomię. Konizacja chirurgiczna jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na wycięciu stożka tkanki z pochwowej części szyjki macicy. Trachelektomia to amputacja szyjki macicy. Histerektomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu macicy wraz z węzłami chłonnymi. Po zabiegu pacjentka poddawana jest chemioterapii oraz radioterapii. Zapobieganie dysplazji szyjki macicy polega na podaniu szczepionki przeciw wirusowi HPV u dziewcząt ok. 12 roku życia.

W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” należy wdrożyć profilaktykę, która pomoże uniknąć ryzyka wystąpienia dysplazji szyjki macicy. W tym celu warto odwiedzić Specjalistyczną praktykę lekarską położniczo-ginekologiczną prowadzoną przez Jerzego Staszyńskiego w Kłodzku. Duże doświadczenie oraz wiedza pozwalają dr Jerzemu Staszyńskiemu dobrać optymalne metody leczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz