Artykuł sponsorowany

Dwukierunkowe internetowe połączenia satelitarne - jak to działa?

Dwukierunkowe internetowe połączenia satelitarne - jak to działa?

W przeszłości powszechny dostęp do internetu był czymś nie do pomyślenia. Postęp technologiczny dał nam tę możliwość, że nawet w domu położonym w środku lasu nie musimy być już skazani na odcięcie od reszty świata. Dzięki połączeniu satelitarnemu internet jest dostępny nawet w najbardziej odludnych zakątkach. Internet satelitarny jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy tradycyjny dostęp do internetu, drogą naziemną, jest utrudniony.

Początki internetu satelitarnego 

Największą wadą internetu satelitarnego w początkach jego istnienia było działanie jedynie w jedną stronę. Umożliwiał on odbieranie danych, jednak jeżeli użytkownik chciał również je wysyłać, potrzebował do tego innego połączenia. Było ono wykonywane na przykład za pomocą modemu telefonicznego, co zarówno zajmowało linię telefoniczną, jak i zaburzało podstawowy sens połączenia satelitarnego — czyli dostępność tam, gdzie zastosowanie innych metod jest trudne. Taka praktyka zapewniała co prawda większą zdolność pobierania danych, jednak oznaczała też dużo wyższe koszty.

Internet satelitarny dwukierunkowy 

Dzięki pojawieniu się dwukierunkowego połączenia satelitarnego antena jest w stanie odbierać i wysyłać informacje, nie wymagając przy tym zewnętrznych połączeń. Z tego powodu internet satelitarny jest kompletnie nierozpoznawalny, w porównaniu do innych rozwiązań technologicznych, mając tę wielką zaletę, że dzięki brakowi uzależnienia od infrastruktury naziemnej, sprawdza się w każdym miejscu.

Jak podaje ekspert z firmy Kempa Investwykorzystanie satelity Eutelsat KA-SAT i pasma Ka zapewnia wysoką przepustowość i stabilność internetu na terenie nie tylko Polski, ale i całej Europy. Zastosowanie pasma Ka zapewnia do 38 razy większą przepustowość w porównaniu do zazwyczaj stosowanego pasma Ku. 

Budowa dwukierunkowego internetu satelitarnego 

Antena satelitarna zostaje zainstalowana na budynku lub w jego pobliżu i ustawiona w odpowiednim kierunku. Jej zadaniem jest wysyłanie i odbieranie informacji z satelity znajdującej się na orbicie, która przekazuje je z powrotem do naziemnych odbiorników. Te są połączone światłowodem z tym samym internetem, co połączenie tradycyjne. Antena kumuluje i wzmacnia sygnał, by następnie skupić go na konwerterze.

Konwerter, czyli tak zwana tria, montowany jest na ramieniu anteny i jego zadaniem jest przenoszenie sygnału przez przewód do odbiornika zainstalowanego we wnętrzu budynku. Tria połączona jest z odpowiednim modemem za pomocą standardowego kabla koncentrycznego. Modem służący również jako router stanowi ostatni element, do którego bezpośrednio podłączane są urządzenia w celu uzyskania dostępu do internetu.

Takie rozwiązanie zapewnia internet niczym nieróżniący się od tego tradycyjnego, kablowego, jednak z możliwością zainstalowania go w każdych, nawet najbardziej wymagających lokalizacjach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz