Artykuł sponsorowany

Dom opieki, czyli kiedy konieczna jest całodobowa opieka

Dom opieki, czyli kiedy konieczna jest całodobowa opieka

Kiedy zdrowie seniora mocno szwankuje, opieka nad nim wymaga coraz większej uwagi oraz pochłania cenny czas. Nierzadko, problemy wynikające z konieczności opieki nad seniorem, przekładają się na pogorszenie jakości życia opiekunów, ale i samych osób starszych. W takich momentach warto rozważyć kwestię pobytu w domu opieki seniora. Dlaczego? Odpowiadamy!

Prywatny dom opieki – ostateczność czy dobry pomysł?

Przez lata domy spokojnej starości nie były brane pod uwagę, kiedy trzeba było zapewnić opiekę seniorowi. W Polsce to na dzieci spadał obowiązek zaopiekowania się schorowanymi rodzicami, co ma stanowić swego rodzaju „zapłatę” za lata opieki sprawowanej nad nimi w młodości. Niestety, w praktyce mało kto umie odpowiednio zająć się osobą starszą, wymagającą uwagi i specjalnego podejścia. Taka nieumiejętna opieka może przyczynić się do nieumyślnego pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Pojawiają się odleżyny, odwodnienie, a czasem i powikłania, po źle dobranych lekach.

Trudno nie wspomnieć też o dużym obciążeniu psychicznym i fizycznym samych opiekunów, którzy prędzej czy później poczują, że wysiłek przerasta ich możliwości. W takich momentach dom spokojnej starości wydaje się być ostatecznym wyjściem, które pieczętuje „nieporadność” opiekunów, którzy „zawiedli”. Nic bardziej mylnego! Opieka nad osobą starszą, nieczęsto schorowaną to bardzo trudne zadanie, które wymaga wiedzy oraz zestawu umiejętności, które posiadają ludzie wykształcenie w tym celu. W domu spokojnej starości senior będzie miał najlepszą opiekę.

Na szczęście, ten obraz powoli się rozmywa. Coraz więcej osób decyduje, że woli powierzyć dobrostan rodzica bądź partnera w ręce profesjonalistów, bo sami nie czują się na siłach, aby sprawować opiekę. Dom spokojnej starości to nic złego, a wręcz przeciwnie! W domach opieki na pierwszym miejscu stawia się dobro osoby starszej, dzięki czemu trzymanie się tradycji pokoleniowej odpowiedzialności może odejść do lamusa. 

Jak rozmawiać o nowym domu dla seniora?

Decyzja o posłaniu najstarszego członka rodziny do domu opieki zazwyczaj uważana jest za ostateczność. Wiąże się z nią wiele trudnych emocji, które narastają w każdej stronie tego dylematu. Wyrzuty sumienia, poczucie osamotnienia, a nawet złość – jednak można tego uniknąć, wiedząc jak rozmawiać, aby zostać usłyszanym i zrozumianym. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, aby w rozmowy włączać głównego zainteresowanego, czyli seniora. Osoby starsze zazwyczaj pragną jak najdłużej pozostać samodzielne i niezależne, więc kiedy ktoś postanawia zadecydować za nich, gdzie i jak będą żyć, czują się urażeni, niezrozumiani, osamotnieni. Dlatego trzeba umiejętnie podejmować temat domu opieki, aby w jak największym stopniu zminimalizować nieprzyjemne emocje.

W rozmowie warto podkreślić wszystkie sytuacje, które wynikły z braku niedostatecznej opieki, a także zapewnić o częstych odwiedzinach (a potem tego słowa dotrzymać!). Następnie, warto wspólnie omówić zalety i wady takiej decyzji, skupiając się na korzyściach, takich jak lepsza opieka medyczna, możliwość uczestnictwa w zajęciach i spotkaniach towarzyskich czy bezpieczeństwo. Warto też wybrać się na wycieczkę do upatrzonego ośrodka, aby senior mógł sam przekonać się, czy dom spokojnej starości mu się podoba, czy nie. W trakcie wizyt warto zwrócić uwagę na atmosferę, warunki mieszkaniowe, oferowane usługi i opinię innych mieszkańców.

Ostatecznie, ważne jest, aby podejmować decyzję wspólnie z seniorem, szanując jego uczucia i pragnienia. Stawiając na otwartą komunikację, empatię i współpracę, można znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich stron i przyczyni się do poprawy jakości życia seniora.

Dom dla seniora – zalety

Posyłanie osób starszych do domów spokojnej starości jest wyrazem troski o jego zdrowie i dobrostan. Znacznie lepiej spędzać czas w miłym miejscu, które jest pięknie usytuowane, jak np. Dom Opieki Modrzew, gdzie można spacerować i aktywnie wypoczywać na świeżym powietrzu, niż samotnie tkwić w mieszkaniu. Obecność innych osób, w tym samym wieku jest głównym atutem pobytu w domu spokojnej starości. Dzięki temu można podtrzymywać więzi społeczne poprzez wspólne spacery, posiłki. Spędzanie czasu z innymi jest bardzo ważne, aby senior zachował radość życia oraz dobry stan psychiczny. Cytując eksperta ze wspomnianego wyżej domu opieki: "W domu opieki dla seniora, serce odnajduje spokój, umysł wsparcie, a dusza towarzystwo.".

Co ważne, nad zdrowiem seniora czuwa kadra profesjonalnych opiekunów oraz personelu medycznego, która zadba o odpowiednie dawkowanie leków, wprowadzi zajęcia rehabilitacyjne, jeżeli jest taka konieczność, a także pomoże w codziennych czynnościach. Podczas pobytu w domu spokojnej starości nie ma też potrzeby zaprzątania sobie głowy zakupami oraz gotowaniem jedzenia. Ośrodek Rado w Stegnie serwuje 5 zdrowych posiłków dziennie, które są dopasowane do zaleceń dietetycznych każdego podopiecznego. Prywatny dom opieki zapewnia również spokój ducha rodzinie seniora. Świadomość, że rodzic lub partner ma w domu opieki kogoś, kogo może poprosić o pomoc, jest bardzo kojąca.

Opracowanie:
Morąg, Malinowa 8
tel. 513 097 562
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz