Artykuł sponsorowany

Do czego stosuje się mixtiony olejne?

Do czego stosuje się mixtiony olejne?

Metoda złoceń wykorzystywana jest przez takich artystów jak pozłotnicy, ikonopisarze, malarze, czy rzeźbiarze. Stosowana jest w twórczości artystycznej oraz podczas konserwacji dzieł sztuki. Również rzemieślnicy posługują się tą techniką, wykonując ozdobne przedmioty użytkowe. Pozłotnictwo, jak każda inna technika wymaga specjalistycznych artykułów i preparatów. Wśród nich znajdują się produkty określane jako mixtiony. Czym one są i do czego się je stosuje?

 „Najlepsi dystrybutorzy materiałów do pozłotnictwa i konserwacji zabytków – wyjaśnia przedstawiciel krakowskiego sklepu Edanoferują materiały pozłotnicze, złoto i srebro płatkowe oraz  szlagmetal, a także różnego typu preparaty do przyklejania płatków metalu. Odbiorcami tych produktów są przede wszystkim firmy pozłotnicze i konserwatorskie, muzea, a także instytucje państwowe i kościelne profesjonalnie zajmujące się rewaloryzacją obiektów zabytkowych”.

Czym są mixtiony?

Pozłotnictwo to rzemiosło artystyczne polegające na pokrywaniu powierzchni metalami, najczęściej szlachetnymi, takimi jak złoto, srebro oraz brąz lub aluminium. Wśród wielu technik, najpopularniejszą jest przyklejanie płatków metali w miejscach zdobień. Do tej czynność stosuje się specjalne kleje pozłotnicze. Są to właśnie mixtiony, dostępne w wersji akrylowej i olejnej. Złożone są one z substancji schnącej oraz wody lub oleju. Mixtion akrylowy to klej na bazie wody i akrylu. Charakteryzuje się barwą oraz konsystencją tłustego mleka. Natomiast mixtion olejny jest przezroczysty i wykonany na bazie naturalnego oleju żywicznego lub lnianego z dodatkiem substancji schnącej. Oba rodzaje klejów doskonale sprawdzają się do każdego rodzaju powierzchni.

Pozłacanie na mixtion olejny

Jest to czynność, która polega na przyklejaniu płatków metalu do gruntu za pomocą mixtionu olejnego. Najczęściej ten rodzaj kleju do złoceń robiono, gotując olej lniany z żywicami i sykatywami –  materiałami przyspieszającymi schnięcie farb. Współcześnie  stosuje się również mixtiony na bazie żywic syntetycznych.

Technika olejna jest bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych, a zwłaszcza wilgoci (mixtiony akrylowe nadają się jedynie do prac przeznaczonych do wnętrz), dlatego doskonale nadaje się do stosowania na zewnątrz. Mixtiony olejowe są na tyle skuteczne, że pozwalają na wykonywanie prac pozłotniczych na różnych podłożach.

Szerokie zastosowanie mixtionów olejnych

Z pomocą mixtionów olejnych nakładać można złoto i srebro płatkowe oraz szlagmetale na różnego typu powierzchnie i przedmioty. Technika ta doskonale sprawdza się podczas ozdabiania rzeźb oraz elementów drewnianych i najczęściej stosowana jest w zdobnictwie sakralnym. Stosuje się ją także na fragmenty rzeźb i detale metalowe, takie jak kute bramy, czy elementy krat i ogrodzeń. Pozłotnictwo z wykorzystaniem klejów olejowych wykorzystuje się w pracach rzeźbiarskich, kamieniarskich oraz architektonicznych. Znajdują szerokie zastosowanie głównie podczas renowacji dzieł sztuki, ale także we współczesnych działaniach artystycznych i rękodzielniczych.

Dobrych mixtionów należy szukać w renomowanych sklepach, które specjalizują się w technice pozłotnictwa. Tam również znaleźć można fachową pomoc przy wyborze najlepszych materiałów i preparatów pozłotniczych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz