Artykuł sponsorowany

Do czego stosuje się ciekły azot w medycynie?

Do czego stosuje się ciekły azot w medycynie?

Gazy skroplone stanowią szeroką grupę substancji wykorzystywanych w różnych gałęziach medycyny i przemysłu. Ważną rolę odgrywają między innymi gazy medyczne, które pomagają w procesach leczniczych pacjentów. Muszą jednak spełniać szereg wymogów dotyczących ich czystości. Wśród nich na uwagę zasługuje ciekły azot zaliczany do tak zwanych cieczy kriogenicznych.

Charakterystyka ciekłego azotu

Jak wiadomo, azot stanowi główny składnik otaczającego nas powietrza i to właśnie z powietrza zostaje pozyskany a następnie doprowadzony do postaci ciekłej.  Do tego celu wykorzystuje specjalne urządzenia. Zarówno w stanie gazowym, jak i w ciekłym jest pozbawiony zapachu, smaku oraz barwy. Ciekły azot zalicza się do substancji obojętnych chemicznie – nie reaguje z innymi związkami i nie ulega reakcji spalania. Zaczyna wrzeć w temperaturze -195,8 stopni Celsjusza, natomiast krzepnąć przy -210 stopniach Celsjusza. Aby utrzymać go w stanie ciekłym  jego magazynowanie musi odbywać się w odpowiednio przystosowanych do tego naczyniach kriogenicznych,

Wykorzystanie ciekłego azotu w medycynie

Najczęściej  wykorzystywany jest w różnych dziedzinach medycyny oraz biotechnologii. Pozwala na krótkotrwałe i intensywne chłodzenie, a co ważne zamrożone w nim komórki po odmrożeniu zachowują swoje funkcje życiowe. Z tego względu ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o transplantologię – przechowywanie oraz transport organów. Z jego pomocą można leczyć zmiany chorobowe z zakresu dermatologii czy reumatologii. Przydaje się także w rehabilitacji po kontuzjach, urazach, a także rozległych poparzeniach.

Ciekły azot, jaki oferuje między innymi firma KARO z Brzeźna, wykorzystuje się także w kriochirurgii. W czasie zabiegów zmieniona chorobowo tkana jest mrożona za pomocą takiej substancji, a następnie usuwana za pomocą skalpela. Drugi obszar stanowi krioterapia ogólnoustrojowa lub miejscowa. Podczas takiego procesu wykorzystuje się zjawisko termoregulacji organizmu. Oddziaływanie bardzo niskiej temperatury powoduje gwałtowne zwężenie naczyń krwionośnych i chwilowe spowolnienia w przepływie krwi. W kolejnym etapie następuje reakcja obronna organizmu, czyli równie intensywne rozszerzenie naczyń oraz poprawa krążenia. W efekcie tkanki zostają dotlenione, co wspomaga ich regenerację. Wydzielane wtedy endorfiny powodują zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz zapalnych. Zabieg taki wpływa pozytywnie na układ hormonalny i odpornościowy pacjenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz