Artykuł sponsorowany

Długotrwałe zwolnienie a badania kontrolne realizowane przez Krystynę Mazalon-Kumala Prywatny Gabinet Lekarski

 Długotrwałe zwolnienie a badania kontrolne realizowane przez Krystynę Mazalon-Kumala Prywatny Gabinet Lekarski

Każdy pracownik, zatrudniony w ramach umowy o pracę, zobowiązany jest przedstawić swojemu przełożonemu zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność do wykonywania obowiązków. Warto jednak pamiętać, że oprócz badań realizowanych przez lekarzy medycyny pracy, takich jak Krystyna Mazalon-Kumala Prywatny Gabinet Lekarski, w momencie zatrudniania pracownika i okresowo, aby sprawdzić czy stan zdrowia podwładnych nie uległ pogorszeniu, niejednokrotnie niezbędne jest także przeprowadzenie badań kontrolnych po długotrwałym zwolnieniu.

Kiedy wymagane jest zaświadczenie o zdolności do pracy?

Sytuacje gdy pracownik idzie na zwolnienie lekarskie to zdarzenia, z którymi liczyć musi się każdy pracodawca. Nie należy jednak zapominać, że zgodnie z art. 229 § 2 Kodeksu Pracy w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. W praktyce oznacza to, że po 30 dniach zwolnienia chorobowego pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy, takiego jak Krystyna Mazalon-Kumala Prywatny Gabinet Lekarski, w celu ponownego stwierdzenia czy pracownik może pracować na dotychczasowym stanowisku. Warto przy tym pamiętać, że jak mówi przedstawiciel Prywatnego Gabinetu Lekarskiego Krystyny Mazalon-Kumala –

Pracownik skierowany przez pracodawcę na badania zobowiązany jest się im poddać, zaś możliwość powrotu pracownika do pracy potwierdza wystawione w naszym gabinecie zaświadczenie o zdolności do pracy.

Co zawiera orzeczenie potwierdzające zdolność do pracy?

Orzeczenie o zdolności pracownika do pracy, wystawiane zarówno przez Krystynę Mazalon-Kumala prowadzącą prywatny gabinet lekarski, jak i innych lekarzy medycyny pracy, zawiera przede wszystkim numer orzeczenia, numer skierowania na badanie, a także dane pracownika i pracodawcy. Najważniejsze jednak są zawarte tam informacje wskazujące czy pracownik może kontynuować wykonywanie swoich dotychczasowych obowiązków, a co za tym idzie lekarz medycyny pracy (na podstawie badania i dostępnej historii choroby) może uznać iż:

  • pracownik nadal może wykonywać swoją pracę, gdyż brak jest stwierdzonych przeciwwskazań zdrowotnych,

  • pracownik utracił zdolność bądź jest całkowicie niezdolny do wykonywania pracy na danym stanowisku.

Nie należy również zapominać, że wybierając się na wizytę do Prywatnego Gabinetu Lekarskiego Krystyny Mazalon-Kumala lub do innego lekarza medycyny pracy, trzeba zabrać ze sobą: skierowanie na badania (wystawione przez pracodawcę), dokument tożsamości, dokument potwierdzający niepełnosprawność (w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności), a także, jeśli są to badania kontrolne, zaświadczenie o zakończeniu leczenia (wydane przez lekarza prowadzącego) lub zaświadczenie o aktualnym stanie zdrowia (w przypadku kontynuacji leczenia).

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Dlatego też nie należy bagatelizować kwestii badań kontrolnych, podobnie jak badań okresowych oraz wstępnych, których przeprowadzenie warto powierzyć doświadczonym lekarzom medycyny pracy, takim jak Krystyna Mazalon-Kumala Prywatny Gabinet Lekarski.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz