Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zainwestować w systemy sterowania oświetleniem?

Dlaczego warto zainwestować w systemy sterowania oświetleniem?

Oświetlenie to jeden z najbardziej podstawowy, a jednocześnie najważniejszych elementów infrastruktury miejskiej. Odpowiada przede wszystkim za zapewnienie bezpieczeństwa, ale też komfortu poruszania się zarówno po drogach, jak i obszarach miejskich. Z oczywistych względów ręczne zarządzanie oświetleniem byłoby wyjątkowo pracochłonne i trudne. Dlatego wraz z rozwojem nowych technologii popularność zyskały systemy sterowania oświetleniem.

Systemy sterowania oświetleniem i ich znaczenie

Odpowiednie oświetlenie uliczne niemal od zawsze odgrywało kluczową rolę w przestrzeni miejskiej. To oczywiście nie dziwi, biorąc pod uwagę, jak ważną rolę odgrywa. Otóż latarnie uliczne poprawiają widoczność, a dzięki temu zmniejszają wypadki komunikacyjne oraz różne przestępstwa. Warto jednak podkreślić, że jeszcze kiedyś jako oświetlenie wykorzystywane były pochodnie, a następnie lampy olejowe, gazowe i naftowe. Te jednak nie tylko wymagały ręcznej obsługi latarników, ale też nie dawały możliwości wprowadzenia żadnych regulacji w ich pracy. Dlatego wynalezienie latarni elektrycznych oraz systemów zdalnego sterowania oświetleniem było dużo rewolucją w zarządzaniu oświetleniem, a co najważniejsze sporym ułatwieniem.

Gdzie wykorzystywane są systemy sterowania oświetleniem?

Tak naprawdę systemy sterowania oświetleniem można zastosować wszędzie, gdzie tego potrzebujemy. Jednak zdecydowanie najczęściej są wykorzystywane w miejscach, gdzie znajduje się duża ilość latarni czy też w sytuacji kiedy konieczne jest zsynchronizowanie oświetlenia na sporym obszarze np. na terenie całego miasta. Tak więc specjalne systemy sterowania doskonale sprawdzają się jeśli chodzi o oświetlenie:

  • uliczne i drogowe,
  • terenów rekreacyjnych,
  • reklam,
  • obiektów miejskich,
  • stacji kolejowych i dworców,
  • na zewnątrz przedsiębiorstw.

W zależności od miejsca i funkcji oświetlenia wystarczy zamontować i odpowiednio zaprogramować poszczególne systemy.

Jak działają systemy sterowania oświetleniem?

Najważniejszym elementem systemów sterowania oświetleniem, bezpośrednio odpowiadającym za ich funkcjonowanie, są sterowniki. Te specjalistyczne urządzenia stworzone na podstawie nowoczesnej technologii mikroprocesorowej, które, chociaż są niewielkie i wydają się niepozorne, w całości odpowiadają za bezobsługowe sterowanie oświetleniem. Biorąc pod uwagę, jak kluczową rolę odgrywają sterowniki, warto wybrać produkty od renomowanych producentów takich jak między innymi firma Automatex z Poznania. Sprawdzone rozwiązania gwarantują, że system będzie działał poprawnie.

Jak sama nazwa wskazuje – sterowniki sterują oświetleniem, dlatego istotne jest ich odpowiednie zaprogramowanie. Na podstawie wprowadzonych przez użytkownika współrzędnych geograficznych miejsca, gdzie znajdzie się latarnia obsługiwana przez sterownik, specjalny mechanizm automatycznie oblicza godziny wschodów i zachodów słońca. Możliwe jest także wybranie, w jaki sposób oświetlenie ma działać – w systemie całonocnym (CN) czy północnym (PN), a więc z przerwą. Ważną zaletą jest także to, że sterownik samodzielnie zmienia czas letni na zimowy i odwrotnie.

Oprócz współrzędnych geograficznych sterowniki umożliwiają użytkownikowi zaprogramowanie aktualnego czasu i daty, a także indywidualnych ustawień związanych z warunkami lokalnymi. Ustawienia te mogą dotyczyć przyspieszenia lub opóźnienia włączenia bądź wyłączenia oświetlenia, niezależnie od obliczonych godzin wschodu i zachodu. Możliwe jest także połączenie sterowników z dodatkowymi urządzeniami takimi jak np. licznik dwutaryfowy.

Dodatkowo praktycznym rozwiązaniem są specjalne sterowniki przeznaczone na dworce kolejowe, które pozwalają zaprogramować oświetlenie według rozkładu jazdy pociągów. Możliwe jest ustalenie 50 pozycji oraz czasu, przez jaki oświetlenia ma się świecić przed przyjazdem i po odjeździe pociągu.

Zalety systemów sterowania oświetleniem

Jeśli chodzi o prywatne przedsiębiorstwa czy też obiekty miejskie bardzo często oświetlenie stosowane jest w celu zwiększenia efektów wizualnych i podkreślenia walorów budynku. Jednak przeważnie oświetlenie uliczne, szczególnie w przypadku dróg, jest obowiązkowe. Z drugiej strony ogromne ilości latarni na terenie miasta to również duże rachunki za energię elektryczną. Na szczęście systemy sterowania oświetleniem pozwalają dopasować funkcjonowanie oświetlenia do konkretnych potrzeb i wymagań użytkowników oraz przepisów prawnych. Możliwość regulowania czasu pracy oświetlenia oraz wprowadzenie poszczególnych ustawień, na podstawie danych zebranych przez sterowniki, gwarantuje znaczące ​​zmniejszenie kosztów zużycia energii. Profesjonalny system to także łatwa kontrola nad prawidłowym działaniem latarni oraz optymalne zarządzanie oświetleniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz