Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to obecnie jeden z najpopularniejszych systemów ogrzewania płaszczyznowego, to jest takiego, w którym pomieszczenie ogrzewane jest przez ciepło emitowane poprzez jego przegrody, czyli między innymi podłogę. Jeśli zastanawiamy się nad montażem ogrzewania podłogowego w naszym domu, poniżej znajdziemy kilka powodów dla których będzie to doskonała inwestycja.

Wysoki komfort, niskie koszty

Dzięki instalacji ogrzewania podłogowego możemy znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania domu, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego komfortu domowników. Jak to możliwe? To proste – nasz organizm większość ciepła traci przez stopy, dlatego wyższy komfort czujemy podczas ogrzewania nóg, a nie górnych części ciała. 

- Ciepło generowane przez grzejniki na ścianach od razu wędruje do góry, więc aby zapewnić komfort cieplny również u dołu konieczne jest zwykle zwiększenie temperatury w całym pomieszczeniu  – wyjaśnia specjalista firmy MIR Energia - W przypadku ogrzewania podłogowego nie stanowi to problemu, bowiem zachowany zostaje prawidłowy rozkład temperatury – na dole jest cieplej, niż na górze. Nie ma potrzeby zwiększania  temperatury całego pomieszczenia, , w porównaniu do ogrzewania grzejnikami możliwe jest zmniejszenie temperatury ogrzewania nawet o 2 stopnie, zachowując taki sam komfort cieplny  domowników. 

Niższa temperatura pomieszczeń oznacza mniejsze zużycie energii cieplnej i tym samym mniejsze wydatki. W skali roku możemy zmniejszyć koszt ogrzewania nawet o 12%. Szczególnie dobrze ogrzewanie podłogowe spisze się w pomieszczaniach o dużej powierzchni, gdzie zapewnienia odpowiednio wysokiej temperatury przy użycie zwykłych grzejników będzie powodowało ogromny wydatek energii.

Dom bez kurzu

Ogrzewanie podłogowe to idealne rozwiązanie do domu zamieszkanego przez alergików. Przekazywanie ciepła odbywa się poprzez promieniowanie, a nie konwekcję, jak w przypadku zwykłych grzejników. Oznacza to brak ruchu powietrza, na którym unosi się kurz. Ogrzewanie podłogowe nie powoduje również tak zwanej pirolizy, czyli przypiekania kurzu.

Wyższa estetyka wnętrza

Istotnym mankamentem grzejników naściennych jest fakt, że zajmują sporą powierzchnię ściany. Nie tylko mogą wyglądać mało estetycznie, ale również całkowicie wyłączają dany obszar pomieszczenia z innego użytku – kaloryferów nie wolno zasłaniać, żeby nie zaburzać przepływu ciepła w pomieszczeniu i nie zwiększać dodatkowo poboru energii cieplnej. Ogrzewanie podłogowe eliminuje ten problem, gdyż instalacja jest w całości ukryta pod podłogą. Przed jej wykonaniem warto zastanowić się nad zaaranżowaniem wnętrza, by wyłączyć z ogrzewania te fragmenty podłogi, na których mają na stałe stanąć meble. W ten sposób dodatkowo zmniejszymy zapotrzebowanie na ciepło.

Większa wilgotność powietrza

Suche powietrze w pomieszczeniu jest niezbyt korzystne dla samopoczucia i zdrowia domowników. Ogrzewanie podłogowe korzystniej wpływa  na  poziom wilgotności niż ogrzewanie grzejnikowe – dzieje się tak dzięki zmniejszeniu temperatur pomieszczeń  i zminimalizowaniu ruchu powietrza wynikającego z różnicy temperatur

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz